Nadace Friedrica Eberta ve čtvrtek zveřejnila průzkum, ze kterého vyplývá, že více než polovina Němců negativně pohlíží na žadatele o azyl. Podle studie došlo k normalizaci pravicově populistických názorů. Informoval o tom portál DW. (Foto: Wikimedia)

Levicově orientovaná nadace od roku 2002 každoročně zveřejňuje zprávy o pravicovém extrémismu. Podle posledního průzkumu, který provedli výzkumníci z Univerzity v Bielefeldu, dnes zaujímá negativní postoj k žadatelům o azyl rekordních 54,1 % respondentů.

„Střed ztrácí své základy a demokratickou orientaci,“ cituje DW výzkumníky.

Pro srovnání – před vypuknutím uprchlické krize v roce 2014 se k žadatelům o azyl negativně stavělo jen 44 % Němců. Během jejího vrcholu v roce 2016 to již bylo 49,5 %.

Negativní postoj je častější ve východním Německu, kde žije asi čtvrtina německého obyvatelstva. Tam se na azylanty negativně dívá 63 % respondentů, zatímco na západě je to asi 51 %.

Výzkum probíhal v období září 2018 – únor 2019. Zúčastnilo se ho 1 890 lidí, kteří odpovídali na otázky prostřednictvím telefonu.

Negativní postoj vůči cizincům jako takovým zaujímá celkem 19 % Němců, stejný podíl pak vidíme i u negativního postoje vůči muslimům. Celkem 26 % lidí negativně vnímá Romy. Na druhou stranu lidé mnohem lépe akceptují představitele LGBT komunity a bezdomovce.

Zdroj:  dw.com