Nevládní organizace Transparency International (TI) podala trestní oznámení na kancléře českého prezidenta Vratislava Mynáře. Spor se týká údajného podvodu s dotacemi za 32 milionů korun, za které byl postaven penzion. TI to dnes uvádí v tiskové zprávě. (Foto: Wikipedia)

Dříve pořad České televize Reportéři ČT uvedl, že Mynář na svůj penzion v Osvětimanech na Uherskohradišťsku získal dotaci od ministerstva školství a Evropské unie. Příjemci dotací byly spolek Mynářem založený a jeho firma. Transparency International uvádí, že oba subjekty porušily podmínky pro získání dotací.

„V TI jsme přesvědčeni, že se kancléř dopustil trestných činů dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Vzhledem k výši způsobené škody jde o zvlášť závažné zločiny s dlouhou promlčecí dobou," uvádí ve zprávě právník TI Jan Dupák.

V tiskové zprávě se uvádí, že občanské sdružení Chřibák, jenž kancléř Vratisalv Mynář zakládal a ve kterém si svůj vliv podle mediálních informací udržel doteď, získalo v letech 2007-2008 dotace v celkové výši 26 milionů korun od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Peníze byly určené na rekonstrukci sportovního zařízení a ubytovny pro sportovce v Osvětimanech, která stojí na Mynářově pozemku. Ubytovna pro sportovce však dokončena nebyla. Peníze podle TI došly, když byl projekt ve stádiu hrubé stavby.

„Porušil přitom podmínky první účelové dotace na sportovní zařízení, které zakazovaly jakýkoliv převod nebo pronájem dotčených nemovitostí a vyžadovaly doložení kolaudace dokončené stavby jako podmínku splnění projektu. V rámci dotací z programu ROP patřilo dále k povinnostem žadatelů uvést, zda byly na podpořený projekt použity jakékoliv jiné prostředky z veřejných zdrojů. Žadatel tuto skutečnost ROPu zamlčel,“ uvádí Transparency International.

ČT také informovala, že Mynář v Osvětimanech také vybudoval rybník, ke kterému však neměl potřebná povolení. Kancléř si z rybníka částečně zasněžuje vlastní sjezdovku, na což podle České televize také nemá povolení. Mynář se však brání, že souhlas na čerpání vody od správce toku má, zároveň ale přiznal, že na vybudování rybníka povolení neměl a nemá.

Zdroj:  transparency.cz