Údery přicházejí: vysoce postavený britský vojenský zdroj řekl deníku The Telegraph, že Spojené království vyčerpalo dostupné vojenské vybavení, které může poskytnout Ukrajině. (Foto: Flickr)

Na rozdíl od USA nebo Polska v tuto chvíli nejde o otázku financování nebo politické vůle, ale britské armádě zřejmě jednoduše došly životně důležité zbraně a munice, které by mohla poskytnout.

„Rozdali jsme toho právě tolik, kolik si můžeme dovolit,“ řekl úředník listu a vysvětlil, že po celou dobu Spojené království vybízelo ostatní spojence, aby Kyjev nadále vyzbrojovali.

„Budeme i nadále získávat vybavení, které poskytneme Ukrajině, ale to, co nyní potřebují, jsou věci jako prostředky protivzdušné obrany a dělostřelecká munice, a to všechno jsme vyčerpali,“ dodal úředník.

Nedostatek byl odhalen po kontroverzních výrocích, které pronesl nedávný ministr obrany Ben Wallace:

V souvislosti s těmito poznámkami Ben Wallace prozradil, že předtím, než minulý měsíc rezignoval na funkci ministra obrany, požádal Rišiho Sunaka, aby vydal na podporu Ukrajiny dalších 2,3 miliardy liber.

Pan Wallace varoval, že Spojené království bylo předstiženo Německem jako největším evropským vojenským dárcem pro Ukrajinu, když vyzval k 50procentnímu navýšení finančních prostředků, které Spojené království dosud vyčlenilo.

A nyní je tento veřejný výlev dalším neúspěchem proukrajinské válečné věci, jak zdůrazňuje deník The Telegraph, když uvádí: „Západní aliance utrpěla v posledních dnech řadu ran: podpora Ukrajiny vypadla z amerického návrhu rozpočtového provizoria, na Slovensku zaznamenala volební úspěch proruská strana a mezi Polskem a Kyjevem došlo ke sporům ohledně dodávek obilí.“

Tyto trendy naznačují, že podpora a jednota NATO se štěpí, vzhledem k tomu, že také nejmocnější země světa vede těžký politický boj, v němž je v sázce osud budoucích miliard pro Ukrajinu. Biden se přesto v úterý v telefonátech snažil spojence „ujistit“.

A nyní by se mohlo tříštit i odhodlání Spojeného království. Reakce premiéra Rišiho Sunaka zněla, že nezaváhá:

Vysoce postavený vojenský zdroj včera večer deníku The Telegraph řekl, že by na Spojeném království neměla ležet povinnost poskytnout „miliardy“, po kterých volal pan Wallace.

„Poskytnout další miliardy neznamená poskytnout miliardy britské výstroje,“ uvedli a dodali, že Spojené království má hrát roli při „povzbuzování ostatních zemí, aby poskytly více peněz a zbraní“.

…V pondělí byl pan Sunak nucen trvat na tom, že závazek Spojeného království vůči Ukrajině ve světle komentářů pana Wallace „nezakolísá“.

V posledních měsících Ukrajina podnikla řadu riskantních velkých operací proti Ruskem kontrolovanému Krymu, včetně významných úderů na námořní přístav Sevastopol – včetně zakotvených lodí, ponorek a dokonce i velitelství ruské Černomořské flotily.

Při posledním úderu byly údajně použity řízené střely Storm Shadow vyrobené ve Spojeném království. Ty jsou účinné, a přesto je takových pokročilých raket britské výroby zjevně nedostatek, nemluvě o tom, že jsou velmi drahé – cena jednoho kusu přesahuje 3 miliony dolarů.

Zdroj: yahoo.com