Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan dnes oznámil, že Spojené státy americké začaly stahovat svá vojska ze syrských území na severovýchodě země, kde se teď turecká armáda chystá provést operaci k vytvoření bezpečnostní zóny. (Foto: Youtube)

„V neděli večer po rozhovoru s americkým prezidentem Donaldem Trumpem začalo stahování amerických vojsk. Ještě předtím, Trump nařídil odchod. Trochu se zpozdili. Jsme v neustálém kontaktu se Spojenými státy. A jednoho dne přijedeme (poz. red. do severní Sýrie), protože teroristická hrozba je pro nás nepřijatelná,“ řekl turecký prezident novinářům.

Podle informací, které obdržel Sputnik, americká armáda, která hlídala na turecko-syrské hranici až do včerejška, odešla do oblasti Ain Issa jižně od Tel Abyadu. Americký vojenský konvoj sestávající z 20 obrněných vozidel byl nasazen na amerických vojenských základnách v Ain Issa.

Zároveň zpráva Bílého domu zveřejněná po telefonickém rozhovoru mezi Trumpem a Erdoğanem uvádí, že Pentagon se nezúčastní vojenské operace Ankary v severní Sýrii, která by mela brzy začít.

„Síly USA, které porazily místní ‚chalífát‘ IS, již nezůstanou v bezprostřední blízkosti,“ uvádí prohlášení s tím, že nyní bude Turecko odpovědné za všechny bojovníky IS, kteří byli zajati v posledních dvou letech po porážce teroristické skupiny.

Trumpova administrativa také připomněla, že předtím žádala, aby Francie, Německo a další evropské státy přijaly zpátky zajaté bojovníky, kteří přišli z těchto zemí. „USA je nehodlají držet v zajetí dlouhá léta za obrovské peníze amerických daňových poplatníků,“ uvedli v Bílém domě.

Erdoğan již dříve uvedl, že během následujících dnů učiní rozhodnutí o turecké operaci v severní Sýrii východně od Eufratu. Dodal, že cílem operace bude vyhnání sil sebeobrany syrských Kurdů ze syrského území hraničícího s Tureckem a vytvoření tam bezpečné zóny za účelem rozmístění syrských běženců, jež se nacházejí v Turecku.

Podle slov tureckého prezidenta Spojené státy, které poskytují vojenskou podporu silám domobrany syrských Kurdů, by měly odpovědět na otázku, jestli je uznávají jako teroristickou organizaci.

Zástupce arabsko-kurdského útvaru Syrské demokratické síly (SDF) podporovaného USA Mustafa Bali pohrozil Turecku „totální válkou“.

Zdroj:  foxnews.com