Vědci z Texaské univerzity USA zjistili, že oxid titaničitý E171, který je obsažený v zubní pastě a kosmetice, může vyvolat diabetes 2. typu. Jejich studii zveřejnil časopis Chemical Research in Toxicology.

Jejich studii zveřejnil časopis Chemical Research in Toxicology.

Díky vlastnosti dodávání bělosněžné barvy je tato chemická látka využívaná v potravinovém průmyslu a kosmetologii. Navíc se uvádělo, že je pro člověka neškodná.

Vlastnosti E171 byly zjištěny v polovině 20. století, když nahradil škodlivá barviva na základě olova, v 70. letech začala jeho masová výroba. Podle vědců právě od té doby počet onemocněných 2. typem diabetu čtyřnásobně vzrostl. Takovým způsobem vědci spočítali, že tato chemická látka může být spojena s diabetem.

K potvrzení těchto dohadů vědci provedli testování na skupině 11 dobrovolníků, kterým vzali vzorky tkáně žlázy slinivky břišní. Nakonec u osmi lidí byl v analýze objeven oxid titaničitý a zároveň ti samí lidé trpěli diabetem 2. typu. Ostatní tři dobrovolníci byli zdraví a v jejich analýze nebyla objevena tato chemická látka.

Tím vědci došli k závěru, že oxid titaničitý může být jednou z látek, která může vyvolávat diabetes 2. typu. Nyní chtějí své závěry porovnat ve velkých skupinách lidí.

Zdroj:  pubs.acs.org