Nedávno jsme se zeptali zhruba třiceti žen, z nichž většina byla mladších čtyřiceti let, jestli mají u sebe žvýkačky. Sedmadvacet z nich žvýkačky opravdu mělo, některé dokonce prozradily, proč milují konkrétní značku či příchuť. I když tento průzkum nebyl reprezentativní, dozvěděli jsme se, že 90 % dotázaných žvýká každý den a některé zkonzumují za den víc žvýkaček. Tak jako u mnoha jiných věcí, kterým vystavujeme své tělo každý den, zkusme se zamyslet nad tím, jaké ingredience žvýkačky obsahují a jestli prospívají našemu zdraví.


Kolik z vás si někdy přečetlo složení žvýkaček?

Pokud jste tak učinili, víte, o jaké látky se vlastně jedná?

Jsou žvýkačky více karcinogenní než cigarety?

V tomto článku se dozvíte, že žvýkačky patří k nejtoxičtějším produktům, které konzumujeme, a že mohou způsobit některé velmi vážné choroby.

Zde je seznam nejčastějších ingrediencí v nejoblíbenějších žvýkačkách na trhu:

Sorbitol, xylitol, mannitol, maltitol
Gumová báze
Glycerol
Přirozené a umělé příchuti
Hydrogenovaný kokosový olej a škrob
Aspartam – acesulfam
Sojový lecitin
Barviva (oxid titaničitý, blue 2 lake, red 40)
BHT
Kyselina jablečná, kyselina citronová

[quote align="center" color="#999999"]

Ingredience # 1: Gumová báze

Představte se, že by vám někdo řekl: „Chtěl bys žvýkat gumu z pneumatiky nebo plast?“ Asi byste to zdvořile odmítli a řekli si, že dotyčný potřebuje psychiatra. „Gumová báze“ je směs elastomerů, změkčovadel, plniv a pryskyřic. Mezi další ingredience této látky patří polyvinylacetát, který se často označuje jako „tesařské lepidlo“ nebo „bílé lepidlo“. Další součástí je parafin, který je vedlejším produktem rafinované nafty. Vyhnete se tedy při žvýkaní syntetickým látkám, naftě a pryži? Pravdou je, že když žvýkáte, tyto látky se dostávají do vašich úst a těla. Lahodné, že?

Ingredience # 2: Aspartam

Je obecně známo, jak kontroverzní je tato substance. Je to jedna z nejtoxičtějších látek, které konzumujeme. Za touto látkou způsobující choroby je spousta politické korupce a peněz. Aspartam způsobuje všechny závažné mozkové poruchy včetně Alzheimerovy chorby a amyotrofické laterální sklerózy (ALS). Podílí se rovněž na dalších chorobách, jako jsou cukrovka, roztroušená skleróza, astma a obezita. Nachází se sice v mnoha dietních produktech, při dlouhodobé konzumaci však vede k obezitě. Aspartam je excitotoxin, který dráždí neurony v mozku do takové míry, že odumřou. Dr. Russell Blaylock je expert na aspartam a další excitotoxiny. Velmi doporučujeme shlédnout jeho dokument nazvaný „Sweet Misery: A Poisoned World.“