Ukrajinský protikorupční úřad zaslal „oznámení o podezření“ v případu zpronevěry podezřelému zaměstnanci centrální banky několik dní poté, co guvernér Kyrylo Ševčenko náhle rezignoval s odvoláním na zdravotní důvody. Podle médií zřejmě uprchl ze země. (Foto: Wikimedia)

Jak poznamenává agentura Bloomberg, Ševčenko není přímo jmenován – uvedené údaje však odpovídají jeho životopisu. Úřady v prohlášení uvedly, že se jedná o vysokého úředníka zapojeného do údajného systému, který měl mezi listopadem 2014 a březnem 2020 vyvést ze státní banky Ukrgazbank 206 milionů hřiven (5,6 milionu dolarů).

„Poskytnuté údaje se shodovaly s kariérní historií centrálního bankéře,“ píše agentura Bloomberg, která dodává, že místo jeho pobytu není známo.

Podle prohlášení zveřejněného na internetových stránkách centrální banky podal Ševčenko v úterý prezidentovi Volodymyru Zelenskému rezignaci. Jeho odchod musí schválit parlament v hlasování, které se očekává později během dne.

Vyšetřovatelé uvedli, že bývalý generální ředitel Ukrgazbank a jeho dva náměstci vyváděli peníze z banky prostřednictvím plateb za služby „pseudozprostředkovatelům“, kteří do banky přiváděli velké klienty. Tyto služby existovaly pouze „na papíře“, protože klienti ukládali peníze do banky z vlastní iniciativy nebo podle pravidel stanovených vládou pro státní podniky, uvedli vyšetřovatelé. -Bloomberg

V placených článcích Ševčenko vychvaloval Ukrgazbank jako „přední ukrajinskou ekobanku“ a „jedničku v oblasti zelené energie“. Chlubil se také „zlepšením správy a řízení společnosti“, aby „zajistil maximální transparentnost a zvýšil důvěru“.

Zlepšení správy a řízení společnosti v bance bylo jedním z hlavních strategických rozhodnutí učiněných v roce 2015. Do dozorčí rady přibyli nezávislí poradci, aby byla zajištěna maximální transparentnost a zvýšila se důvěra klientů v banku. Tato rozhodnutí byla učiněna navzdory tomu, že k tomu neexistoval žádný právní důvod. -FP

Oznámení o podezření bylo založeno na „výslechu svědků, prohlídkách, dočasném přístupu, informacích získaných od klientů banky, počítačích a kontrole mobilních zařízení, které obsahovaly podrobné e-maily mezi účastníky systému a dokumenty“.

Jen jedna otázka; dostal ten velký chlapík svých 10 %?

Zdroj: foreignpolicy.com