„Mocné síly“ uvnitř Spojených států prohlubují napětí mezi Amerikou a Ruskem i na úkor svých vlastních národních zájmů, tvrdí prezident Vladimir Putin.

Putin při projevu k ruskému ministerstvu zahraničí odhalil „Síly uvnitř Spojených států, které jsou ochotné obětovat rusko-americké vztahy jen, aby mohly protlačovat své ambice uvnitř vnitřních rozbrojů v Americe.“

„Oni jsou připraveni obětovat zájmy svých podniků, které ztrácí spoustu miliard dolarů z kontraktů a obecně z ruského trhu, stejně tak jako pracovní místa ve Spojených státech, i když jich moc není, tak stejně jsou tam pracovní místa spočívající na spolupráci s Ruskem. Mluvíme o desítkách tisíc, potenciálně i stovkách tisíc pracovních míst,“ dodal.

Ruský prezident se uchýlil k tvrzení hodnotícímu to tak, že ač jsou tyto síly uvnitř Ameriky, tak stejně pracující proti zájmům své vlastní země.
„Když mluvím o těchto silách, tak víte, to nezapadá do naší politické filosofie, protože nás vždy učili, že takoví funkcionáři pracují v zájmu státu a společnosti a musí v první řadě myslet na tyto základní zájmy a těm dávat prioritu. Bohužel, ve Spojených státech tam mají i takovéto síly, které kladou své úzké skupinové zájmy nad zájmy národní,“ řekl Putin.

„Ty jsou ochotny obětovat i svou vlastní bezpečnost,“ uvedl Putin s dodatkem: „Jsou připraveni obětovat zájmy svých spojenců v Evropě a na Středním východě, zvláště pak zájmy státu Izrael.“

„Jsou to mocní lidé s ohromnou silou, kteří bez mrknutí oka dovedou do tváří milionů svých vlastních občanů podstrkovat neuvěřitelné a nelogické povídačky,“ dodal.