Íránské námořnictvo zveřejnilo nové záběry, na nichž je vidět, jak elitní komanda před dvěma dny v Ománském zálivu obsadila zahraniční plavidlo. (Foto: Twitter)

Ropný tanker Advantage Sweet plující pod vlajkou Marshallových ostrovů převážel kuvajtskou ropu do Houstonu pod hlavičkou Chevronu, ale během cesty byl obsazen íránskými vojáky, kteří se z vrtulníku snesli na palubu plavidla, ukazují záběry.

„Loď Advantage Sweet byla zadržena námořnictvem íránských Islámských revolučních gard při průjezdu mezinárodními vodami v Ománském zálivu,“ uvedlo ve čtvrtek americké námořnictvo.

Později však vyšlo najevo, že íránský útok na plavidlo byl odvetou za to, že Spojené státy několik dní předtím zabavily íránskou ropu, která směřovala do Číny.

Americké úřady v minulých dnech nařídily přesměrovat tanker s íránskou ropou směrem k USA, což byl podle úředníků podnět k rozhodnutí Íránu zmocnit se ve čtvrtek tankeru směřujícího do USA,“ uvedly v pátek FT.

„Tři osoby informované o situaci uvedly, že USA zasáhly a přivolaly loď naloženou íránskou ropou, která původně směřovala do Číny, protože Washington se snaží zesílit prosazování sankcí vůči Teheránu.“

Další záběry odvysílala íránská státní média:

Mezitím se Írán chlubí, že zintenzivňuje pořádání společných námořních cvičení se svými mocnějšími vojenskými partnery Čínou a Ruskem…

Írán vítá rozšíření společných vojenských cvičení s Čínou a věří, že tato cvičení pomohou zmírnit hrozbu, kterou pro oba národy představuje Američany vedený unilateralismus, uvedl ministr obrany Mohammad Rezá Aštíání na okraj zasedání ministrů obrany Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS), které se konalo 28. a 29. dubna v indickém Dillí.

Regionální a mezinárodní situace se mění a v důsledku toho se rozšíření vztahů mezi Íránem a Čínou stalo důležitějším než v minulosti,“ řekl Aštiání, když v sobotu hovořil se svým čínským protějškem Li Šangfuem.

S takovými „přáteli“ se Teherán pravděpodobně bude cítit odvážný a půjde po dalších mezinárodních tankerech, zejména těch, které převážejí ropu směřující do USA. Někteří jestřábi v Kongresu zároveň vyzývají Bidenovu administrativu, aby ještě agresivněji zasahovala proti íránským aktivitám porušujícím sankce.

Zdroj: mehrnews.com