Miliony barelů ruské ropy a pohonných hmot byly přemístěny mezi tankery jen několik mil od řeckého pobřeží, což je jeden z řady obchvatů, které obchodníci využili k překonání sankcí Evropské unie vůči Moskvě. (Foto: Flickr)

Podle sledování tankerů agenturou Bloomberg bylo od začátku letošního roku v zálivu Lakonikos přeloženo z jednoho tankeru na druhý nejméně 23 milionů barelů ruské ropy a další objemy rafinovaných paliv.

Řecké úřady tvrdí, že jejich možnosti zasáhnout jsou omezené, protože k této činnosti dochází mimo šestimílovou hranici teritoriálních vod země v této oblasti.

Obchodníci a lodní společnosti našli mnoho způsobů, jak zajistit, aby ruská ropa mohla proudit, a toto je jen nejnovější příklad. K podobné aktivitě došlo i v blízkosti Ceuty, španělské enklávy v severní Africe. Vznikla také rozsáhlá stínová flotila tankerů, která má zemi pomoci překonat sankce.

Šéf obchodu EU Valdis Dombrovskis uvedl, že blok bude monitorovat provádění sankcí a spolupracovat se zeměmi, kde budou pozorovány neobvyklé obchodní vzorce.

Po výměně nákladu budou přijímající tankery převážet ropu tisíce kilometrů k odběratelům v Asii.

Řecko je největším vlastníkem tankerů na světě a když EU jednala o omezení cen ruské ropy, patřila tato země k těm, kdo prosazovali vyšší limity. Při projednávání příslušných opatření patřila země také k těm, kdo prosazovali slabší omezení přepravy ruské ropy.

Zdroj: gcaptain.com