Rusko v posledních týdnech zvýšilo dodávky ropy klíčovým odběratelům, čímž se vzepřelo svému postavení vyděděnce na světových energetických trzích. (Foto: Shutterstock / ilustrační)

Jedním ze stále oblíbenějších způsobů dodávek jsou tankery s označením „cílová destinace neznámá“, uvedl WSJ.

Vývoz ropy z ruských přístavů směřující do členských států Evropské unie, které jsou historicky největšími odběrateli ruské ropy, se podle serveru TankerTrackers.com v dubnu zvýšil v průměru na 1,6 milionu barelů denně.

V březnu po invazi na Ukrajinu vývoz klesl na 1,3 milionu denně. Obdobné údaje společnosti Kpler, dalšího poskytovatele údajů o komoditách, ukázaly, že toky v dubnu vzrostly na 1,3 milionu denně z 1 milionu v polovině března.

Vytváří se však nepřehledný trh, který zastírá původ této ropy. Na rozdíl od doby před ruskou invazí na Ukrajinu se kupci ropy obávají reputačního rizika obchodování s ropou, která financuje vládu, kterou západní představitelé obviňují z válečných zločinů.

Ropa z ruských přístavů je stále častěji přepravována s neznámým místem určení. V dubnu bylo podle údajů portálu TankerTrackers.com zatím naloženo do tankerů více než 11,1 milionu barelů bez plánované trasy, což je více než do kterékoli jiné země. To je více než před invazí, kdy nebyl naložen téměř žádný.

Zdroj: marketwatch.com