Člen texaské Sněmovny reprezentantů, republikán Kyle Biedermann navrhl referendum o odtržení od Spojených států. (Foto: Youtube)

O této iniciativě informovala na svých stránkách televize Fox News.

„Slibuji předložit návrh zákona, který umožní Texasanům uspořádat referendum o založení Texasu jako nezávislého státu,“ napsal zákonodárce na Twitteru.

Podle Biedermanna je federální vláda mimo kontrolu a již nepředstavuje hodnotu Texasanů.

Návrh zákona o odchodu se má opírat o ústavu Texasu, kde oddíl 1, článku 2 stanoví, že občané „mají vždy nezcizitelné právo změnit, reformovat nebo zrušit jejich vládu jakýmkoli způsobem, který uznají za vhodný“.

Sdružení jako Texaské nacionalistické hnutí opakovaně podporovaly vystoupení státu ze Spojených států a 87. zákonodárný sbor obdržel stovky takových návrhů.

V roce 1861 se Texas již oddělil od Spojených států, ale po občanské válce znovu vstoupil do Spojených států v roce 1870. Podobná separatistická hnutí se v různých obdobích a různou silou objevují i třeba v Kalifornii.

Spojené státy americké tvoří unii 50 států. Ponejvíce se o odtržení nebo vytvoření menších útvarů spekulativně hovoří ve vztahu ekonomické síly jednotlivých států či uskupení a také v případě kolapsu amerického dolaru, coby světové měny.

Zdroj: pz.czfoxnews.coms