Klimatická aktivistka Greta Thunbergová kriticky reagovala na návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, který se týkal ambicióznějšího cíle EU v oblasti klimatu. (Foto: Wikimedia)

Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová ve svém včerejším vystoupení v Evropském parlamentu přišla s návrhem na urychlení procesu snížení emisí skleníkových plynů na 55 % do roku 2030, a to oproti původně plánovaným 40 %. Podle jejích slov se Evropa prostřednictvím naplnění tohoto cíle dokáže stát prvním klimaticky neutrálním kontinentem.

Na prohlášení šéfky EK ale kriticky reagovalo hned několik politiků, včetně mladé švédské aktivistky Grety Thunbergové. I ta se vyjádřila k danému tématu.

Vědcům a těm, kteří se domnívají, že by měly být splněny sliby Pařížské dohody o klimatu, návrh nestačí, napsala ve středu večer na Twitteru. Pro společnosti a lobbisty z odvětví fosilních paliv je však cíl skutečně příliš vysoký.

Sedmnáctiletá aktivistka tak reagovala na tweet, ve kterém von der Leyenová uvedla, že snížení emisí nejméně o 55 procent do roku 2030 by bylo pro někoho „příliš mnoho a pro jiné příliš málo“.

„Naše ekonomika by to dokázala, ale ekosystémy ne. A nemůžeme vyjednávat s přírodou,“ uvedla Thunbergová na Twitteru.