Bílá barva nátěru strategických raketových bombardérů Tu-160 má odrážet část energie jaderného výbuchu. Informaci oznámili v korporaci Rostech. (Foto: Wikimedia)

„Je to svého druhu ochrana posádky – Tu-160 může nést také jaderné zbraně, tepelná energie jaderných výbuchů je obrovská, a odražení části této energie může posádku ochránit,“ uvádí se ve zprávě pro tisk.

Nadzvukový strategický raketový bombardér Tu-160 s měnitelnou geometrií křídla je základním letounem Dálkového letectva RF.

Je to největší a nejvýkonnější nadzvukový letoun a nejtěžší vojenský letoun ve světě. Je určen pro ničení nejdůležitějších cílů jadernými a konvenčními zbraněmi ve vzdálených zeměpisných oblastech.

Považuje se za jeden z nejkrásnějších letounů ve světovém letectvu, letci ho nazývají „Bílá labuť“. Aby byl zdůrazněn význam každého jednotlivého stroje, dali jim letci osobní jména: Valerij Čkalov, Ilja Muromec aj.

Dolní plochy všech letadel strategického letectva se natírají barvou, která odráží část energie jaderného výbuchu, řekl v rozhovoru pro Sputnik bývalý náčelník Dálkového letectva generálporučík Michail Oparin.

„Jednotlivé části dolní plochy draku se natírají speciální barvou. Tak tomu bylo vždy, od samého začátku, od dob studené války, kdy byla pravděpodobnost velmi velká. Skutečně je to zvláštní barva,“ řekl Oparin.

„A dolní plochy Tu-95MS se také natírají takovou barvou, a u Tu-22M3 také. Klasika,“ dodal generál.

Dálkové (strategické) letectvo Ruska má několik desítek strategických raketových bombardérů Tu-160, turbovrtulových strategických bombardérů Tu-95MS a dálkových nadzvukových bombardérů Tu-22M3.

Jsou určeny pro ničení nejdůležitějších objektů jadernými a konvenčními zbraněmi v hlubokém zázemí nepřítele.