Tropická bouře Fiona v neděli zesílila na hurikán první kategorie, když se přesunula jižně od Portorika a přinesla do některých částí ostrova silné deště a silný vítr.

Hurikán Fiona je šestou pojmenovanou bouří a třetím hurikánem letošní sezóny. Bouře se pohybuje rychlostí 8 km/h západoseverozápadním směrem a její maximální vítr dosahuje rychlosti 85 km/h. Národní středisko pro hurikány uvedlo, že ve 14:00 SELČ se střed hurikánu Fiona nacházel 25 mil jižně od Ponce, města s více než 100 000 obyvateli na jižním pobřeží ostrova

Když se Fiona přiblížila k ostrovu, server PowerOutage.US oznámil výpadek proudu na celém ostrově:

„Portoriko je 100% bez proudu kvůli výpadku přenosové sítě způsobenému hurikánem Fiona.“

To znamená, že téměř 1,5 milionu lidí sledovaných službou PowerOutage zaznamenalo přerušení dodávky elektřiny. Guvernér Portorika Pedro Pierluisi ve svém tweetu potvrdil, že bouře vyřadila celou elektrickou soustavu ostrova.

V cestě Fiony se nachází několik velkých elektráren na fosilní paliva. Zatím není oficiálně potvrzeno, které elektrárny byly narušeny a zda bylo zdrojem výpadků spadlé přenosové vedení.

Uživatelé sociálních sítí na Twitteru zveřejnili videa silných záplav a ničivého větru, který již ostrov bičuje.

… a internetové připojení zkolabovalo spolu s výpadky proudu na celém ostrově.

Modely hurikánů ukazují, že budoucí dráha Fiony by mohla být v polovině příštího týdne v Atlantiku. Modely zatím neuvádějí, kde by se měla Fiona v USA usadit, ačkoli co se týče její budoucí dráhy, není nic uzavřeno.

Pro území USA platí varování před hurikánem. Prezident Biden dnes schválil vyhlášení stavu nouze pro Portoriko.

Zdroj: zerohedge.com