Nigerští převratníci uzavřeli vzdušný prostor země, protože aliance sousedních zemí podporovaná Západem připravuje možný vojenský zásah s cílem obnovit demokraticky zvolenou vládu prezidenta Mohameda Bazouma. (Foto: Flickr)

Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) před několika dny na mimořádném zasedání prohlásilo, že Bazoum musí být do neděle dosazen do funkce, jinak by junta mohla čelit vojenskému zásahu.

Hlavní město Nigeru zachvátily nepokoje. Ve stejný den vojenská vláda oznámila uzavření vzdušného prostoru až do odvolání kvůli hrozbě vojenské invaze ze sousedních zemí.

„Tváří v tvář hrozbě intervence, která je stále zřetelnější ze strany sousedních zemí, je vzdušný prostor Nigeru od dnešního dne v neděli uzavřen… až do odvolání,“ oznámila junta. V prohlášení dále varovala před „ráznou a okamžitou reakcí“, pokud jakákoli vnější mocnost naruší nigerský vzdušný prostor.

Nigerské vojenské vedení rovněž prohlásilo, že ECOWAS zahájilo „předsunutou přípravu na zásah“ ve dvou středoafrických zemích, které však nebyly jmenovány. „Jakýkoli stát, který se zapojí, bude považován za spoluválčícího,“ uvádí se v prohlášení. Prozatím se zdá, že nigerská junta ECOWAS blafovala.

ECOWAS je obrovský blog 15 členských států, který tvoří Benin, Burkina Faso, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Libérie, Mali, Niger, Nigérie, Senegal, Sierra Leone, Togo a Pobřeží slonoviny. Očekává se, že tento čtvrtek se v Abuji uskuteční summit ECOWAS o situaci v Nigeru, kde by mohlo být přijato konečné rozhodnutí o vojenském zásahu.

CNN v pondělí informuje, že do hlavního města Nigeru proudí nové vojenské posily:

Nigerské ozbrojené síly přivážejí do hlavního města posily, aby se připravily na možný vojenský zásah, uvedl vojenský zdroj pro CNN jen několik hodin poté, co vojenská junta, která zemi řídí, odmítla dodržet lhůtu stanovenou vlivným regionálním blokem k předání moci.

V neděli večer dorazil konvoj asi 40 pick-upů, které přivezly vojáky z jiných částí země, aby uklidnily nervózní veřejnost a připravily se na možnou bitvu.

Agentura Associated Press informovala o schůzce koncem minulého týdne: „V hlavním městě sousední Nigérie Abuji dokončili šéfové obrany regionu plán použití síly proti nigerské juntě – potřebují k tomu souhlas svých politických představitelů – pokud nebude Mohamed Bazoum znovu dosazen do funkce nigerského prezidenta,“ podrobně popsala mimořádný summit agentura Associated Press.

Důležité však je, že Mali a Burkina Faso, které mají vojenské vlády, se postavily na stranu nigerské junty. I ony varují před jakoukoli intervencí nepřátelských států.

Nigerští vůdci převratu mezitím vyzvali také Francii a tvrdí, že představitelé Bazouma vydali právní povolení k francouzskému vojenskému zásahu za účelem obnovení ústavní vlády. Případný zásah západoafrických zemí by se pravděpodobně odehrál podél asi 1000 km dlouhé hranice Nigérie s Nigerem.

Zdroj: cnn.com