Na sociálních sítích bylo ze Sýrie zveřejněno video o použití ojedinělé a vysoce účinné munice, kazetová protitanková letecká bomba ruské výroby RBK-500 SPBE.

„Když prvky ve výšce fungovaly, znamená to, že našly své cíle,“ říká se v popisu videa.

Bomba je vybavena 15 bojovými prvky. Každý z nich je vybaven rádiovým výškoměrem a tepelným senzorem naladěným na infračervené záření obrněných vozidel. Po otevření bomby bojové prvky na padáku klesají do určité výšky, jakmile řídicí systém najde cíl, padák je odepnut, zapíná se impulzivní tryskový motor a 14 kilogramů kumulativních výbušnin míří na tank.

Účinnost protitankových bomb spočívá v tom, že útočí na obrněná vozidla v nejméně chráněné projekci – shora. Bezmocná je proti RBK-500 i dodatečná ochrana: dynamická i aktivní. První z nich není instalována na horních plochách tanku kvůli nedostatku místa. Všude jsou tam poklopy, pozorovací a komunikační zařízení a větrací mřížky motorového prostoru. Radary aktivní ochrany skenují boční prostor tanku a jsou také bezmocné proti útoku shora.

Zvláště se říká, že SPBE je při vší své efektivnosti podle své ceny levnější, než řízené letecké bomby a rakety, které se tradičně využívají v boji s obrněnou technikou. To při jeho využití dovoluje nejen ničit techniku a objekty infrastruktury protivníka, ale i ušetřit za drahou munici.