Cena elektřiny na dvou klíčových evropských trzích v pátek prudce vzrostla o více než 25 %, což je chaotický skok, kvůli kterému se představitelé kontinentu sejdou na mimořádném zasedání, aby našli řešení krize. (Foto: Flickr)

Elektřina na příští rok v Německu a Francii – obě země sužuje vlastní vážná krize – téměř denně zaznamenává rekordy. Důvodem je omezování dodávek zemního plynu ze strany Ruska a v případě Francie také pokračující propad výroby elektřiny z jaderných elektráren.

Evropská unie svolá mimořádnou schůzku ministrů energetiky, aby projednala řešení pro celý blok. Tento nárůst zvyšuje inflaci a ohrožuje finance domácností a podniků na celém kontinentu.

Ceny jsou na úrovni, kterou si nikdo nemůže dovolit kvůli „selhání trhu“, řekl v pátek odpoledne český premiér Petr Fiala a dodal, že celoevropské řešení nemusí vyžadovat cenový strop. Jeho země v současné době vykonává rotující předsednictví EU.

Vlády napříč Evropou začaly přistupovat k drastickému kroku omezení spotřeby energie. Ve Velké Británii se účty domácností v říjnu zvýší poté, co byl zrušen strop pro náklady. Zdá se, že prudký nárůst cen donutí miliony lidí omezit spotřebu.

„Francouzský trh bude tuto zimu extrémně napjatý, zejména pokud bude slabý vítr,“ uvedla Kathryn Porterová, energetická konzultantka společnosti Watt-Logic. „Všichni v Evropě by se mohli snažit dovážet energii ve stejnou dobu, což by mohlo způsobit obrovské problémy a příděly pro průmyslovou spotřebu.“

Francouzský kontrakt na rok dopředu vzrostl v pátek na Evropské energetické burze AG až o 25 % na 1 130 eur za megawatthodinu. Rekordně posílil také německý ekvivalent, který v tomto týdnu vzrostl až o 33 % na 995 eur za megawatthodinu, což představuje nárůst o zhruba 70 %. V přepočtu na ropný trh je to ekvivalent více než 1 600 dolarů za barel.

Tento nárůst přichází v době, kdy evropské futures na zemní plyn rostly již šestý týden v řadě.

Ceny vzrostly také po oznámení energetické společnosti Electricite de France SA, že řada jejích jaderných elektráren bude znovu uvedena do provozu později, než se očekávalo. Tyto bloky budou v letošní zimě klíčovým zdrojem energie, zejména v době, kdy je zemního plynu stále málo.

Francie byla tradičně jedním z největších čistých vývozců elektřiny v Evropě, ale vzhledem k tomu, že roční výroba jaderné energie bude nejhorší za více než tři desetiletí, je tento status nyní minulostí. Podle údajů provozovatele rozvodné sítě RTE dosahuje od pátku dostupnost reaktorů společnosti EDF pouhých 42 %.

Pokud se krizi nepodaří zvládnout, hrozí, že pokud výpadek dodávek povede k výpadkům proudu a studeným domácnostem v zimě, může to vyvolat sociální nepokoje a politické otřesy. Evropští politici již vyčlenili přibližně 280 miliard eur (281 miliard dolarů) na zmírnění bolestivého nárůstu cen energií pro podniky a spotřebitele, ale hrozí, že tato pomoc bude vzhledem k rozsahu krize zastíněna.

Vysoké ceny elektřiny by mohly donutit průmyslová odvětví k uzavření provozů nebo k omezení výroby – a některá z nich by se už nemusela nikdy obnovit. Výrobci hnojiv na celém kontinentu pracují hluboko pod svou kapacitou, což ohrožuje jak potraviny, tak zemědělství.

„Společnosti zastavují výrobu, protože se snaží udržet krok s rostoucími náklady,“ uvedl Kesavarthiniy Savarimuthu, analytik výzkumné společnosti BloombergNEF v Londýně. „Inflační tlak na konečné spotřebitele se bude nadále zvyšovat, protože stále více lidí pracujících v průmyslovém sektoru začne být propouštěno.“

Zdroj: detroitnews.com