V kanadské provincii Quebec se rychle rozšířily rozsáhlé lesní požáry, k nimž přispělo suché a horké počasí a četné údery blesku. Počet požárů se po bouřce 1. června zvýšil z 36 na více než 100 a zaskočil úřady. Od čtvrtka se tento masivní požár ještě zhoršil. Mnohem, mnohem horší. A plameny se šíří.

Trace Gallagher z Fox News ve čtvrtek přinesl střízlivé informace o nebývalém rozsahu požárů v Kanadě, které pustoší zalesněnou krajinu a vážně poškozují kvalitu ovzduší na celém severovýchodě země.

„Zatímco většina požárů v západních provinciích je pod kontrolou, požáry nyní otevřely nové fronty šířící se do východních provincií Nové Skotsko, Quebec a Ontario. V tuto chvíli je zde 437 aktivních požárů a přibližně 250 jich není pod kontrolou. Asi 26 000 Kanaďanů kvůli požárům evakuovalo své domovy. A podle odborníků jsou nebezpečné podmínky v New Yorku nejhorší v historii.“

Uživatel Tik Toku jménem Al Vanchon měl vlastní přesvědčení o tom, proč se zuřící požáry mohou náhle rozšířit po celé kanadské divočině.

„Pokud jste neslyšeli poslední zprávy tady v Kanadě, hoří BC, hoří východní pobřeží a teď i Quebec,“ řekl. „V Quebecu to bylo v jeden den, celá provincie vzplála za krásného počasí.“

„Je to plánované a já vám řeknu, proč je to plánované,“ pokračoval. „Chtějí přestěhovat lidi z venkova do měst a pak je chtějí zavřít do měst na 15 minut. Jak se to dělá? Kontaminovat vzduch, kontaminovat vodu a tak dále.“ A tak dále.

„To všechno je jen trik a plán, jak dostat lidi do měst, aby mohli realizovat svá chytrá města,“ dodal. „A je to jediný způsob, jak vás mohou ovládat. Nejprve musí přejít na digitální měnu a dostat vás do chytrých měst. To se děje a je to skutečné. Je to zlo. Je to čisté zlo.“

Oficiální verze o tom, jak požáry v Kanadě vznikly, zní, že na vině jsou údery blesku a nezvykle teplé počasí. Mnozí úředníci se snaží z požárů obvinit „změnu klimatu“.

„Patnáctiminutová města“ jsou relativně novým pojmem. Jeho smyslem je budovat města tak, aby „většina věcí denní potřeby a služeb byla vzdálena do 15 minut chůze nebo jízdy na kole“. Carlos Moreno, urbanista a profesor na pařížské Sorbonně, přišel s touto myšlenkou poprvé v roce 2016, aby většina lidí měla snadný přístup k obchodům, školám, lékařům, posilovně, parkům, restauracím a kulturním institucím.

Benjamin Büttner, odborník na mobilitu z Technické univerzity v Mnichově, sdělil DW myšlenky, že „pro vytvoření udržitelnějších měst je třeba věci, jako jsou zelené plochy, místa pro sport, kina a obchody, přesunout tam, kde lidé žijí, a ne naopak. A to neznamená, že je třeba je zbourat a postavit znovu, ale že je třeba nově uspořádat již existující veřejný prostor.“

Patnáctiminutové město nabízí také koncept mobility: méně aut a více prostoru pro cyklisty a chodce, bezpečné cesty pro děti, osoby se zdravotním postižením nebo seniory a místa pro sociální interakci,“ dodává se v článku.

„Auta jsou problém, přinejmenším v centrech měst. Zabírají příliš mnoho místa a mohou bránit aktivní mobilitě,“ uvedl Büttner.

Zdá se, že koncept 15minutových měst se mnohem více týká rekonstrukce již existujících městských oblastí než stěhování lidí z venkova do měst.

Na kanadské požáry byla zaznamenána značná „globální odezva“. Kromě asi 110 hasičů z Francie je na cestě do Kanady 600 hasičů ze Spojených států, přičemž někteří z nich by měli do Quebecu dorazit příští týden. Vyvstala však nová výzva, protože některé požáry se rozrostly natolik, že se spojují s jinými, což pro hasiče představuje obtížný úkol.

Vzhledem k tomu, že požáry již pohltily více než 280 000 hektarů (691 900 akrů) půdy, jedná se již nyní o dosud nejtěžší požární sezónu v Quebecu. Kanadská provincie se potýká s požáry nebývalého rozsahu, což je jev, který je spíše spojován s regiony na západě Kanady, jako je Alberta a Britská Kolumbie.

Požáry již vyvolaly diskusi mezi klimatickými aktivisty a politiky, kteří bez důkazů tvrdí, že požáry byly nepřímo způsobeny lidskou činností. Zatímco jiní jsou ve svém spojování lidské činnosti s požáry mnohem obviňující.

Celkově lze říci, že nedůvěra občanů ve vládu je po autoritářské reakci Covidu, následných výlukách, nařízených maskách a nařízených vakcínách na nejvyšší úrovni. Není překvapivé, ale je nešťastné, že kdykoli dojde k mimořádné události v zemi, první reakcí milionů lidí je podezření, že za ní nějakým způsobem stojí vláda.

Zdroj: beckernews.com