Pomocí nové metody sekvenování vědci objevili tajemné tzv. strašidelné DNA v populaci afrických národů. Píše o tom New Scientist.

Několik let vědci sekvenovali a studovali genomy novodobých Afričanů, jejichž předci žili po celé generace na kontinentu.

Studie zahrnovala zejména národy Hadzů a Sandawe z Tanzanie, kteří stále žijí v izolovaných skupinách a vlastním způsobem. Mají fragmenty DNA, které patrně patří k jinému druhu hominidů.

Obyvatelé Evropy nemají takové geny, což znamená, že křížení by mělo probíhat po masovém stěhování lidí z Afriky, asi před 30 000 lety.

Vědci nedokázali identifikovat staré vlastníky „cizího" DNA.

Dospěli k závěru, že v Africe byli nedávno přítomni zástupci dříve vědcům neznámého lidského rodu.

Pravděpodobně tito „duchové" pocházejí ze stejné skupiny jako neandertálci.

Asi před 700 000 lety část hominidu opustila Afriku a následně byla rozdělena do samostatných skupin. Lze předpokládat, že mezi zbývajícími na kontinentu Homo také došlo k rozdělení.

Vědci připomněli, že v 70. letech minulého století byla v Nigérii nalezena fosilní lebka, která najednou výrazně přivedla do rozpaků paleontology.

Její stáří bylo „pouze" 13 000 let, ale struktura hlavy byla mnohem primitivnější než její současníci. Snad byl vlastník lebky přímo spojen s africkým „duchem", ale je potřeba nový genetický výzkum, aby se celá věc vyjasnila.

Zdroj: newscientist.com