Íránské ministerstvo zahraničí požádalo, aby vysoce postavený úředník z USA, který nadávkami zareagoval na otázku výměny vězňů mezi oběma zeměmi, přestal žvanit nesmysly. (Foto: Twitter)

Úředník Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA Ken Cuccinelli dříve nadávkami odpověděl na návrh Íránu vyměnit si vězně, obvinil Teherán z neochoty přijímat vlastní občany a označil íránský návrh za vyloženou hloupost.

„Přestaňte žvanit nesmysly! Od září roku 2018 platí návrh (ministra zahraničí Mohammada) Zarífa ohledně komplexní výměny vězňů s výzvou k USA, aby jednaly odpovědně vůči íránským rukojmím v USA a kdekoli jinde,“ napsal Músaví na svém Twitteru a vyzval k propuštění íránských občanů.

Předpokládá se, že Írán by mohl propustit Američana Michaela Whitea, který se nakazil koronavirem v íránské věznici a byl propuštěn na záruku na švýcarskou ambasádu v Teheránu. USA by zase mohly Teheránu vrátit známého vědce Cyruse Asgariho, který byl zadržen v USA v roce 2017 s obviněním z porušení amerických sankcí proti Íránu. I přesto, že soud v USA zbavil Asgariho viny, je dosud ve věznici pro migranty pod záminkou toho, že jeho vízum za dobu soudního řízení vypršelo, a Asgari se tak stal v USA nelegálním migrantem. Asgari nejednou prohlásil, že je ochoten sám si koupit letenku domů, nebyl ale dosud propuštěn.

USA dříve nejednou vyzvaly Írán, aby propustil uvězněné americké občany. Prezident Íránu Hasan Rúhání prohlásil, že Teherán je ochoten přistoupit na výměnu vězňů s Washingtonem, a poukázal na to, že „míč je na americké straně“.