Ministerstvo pro otázky dočasně okupovaných území Ukrajiny na Facebooku oznámilo, že opory Krymského mostu se začaly posouvat a potápět. Podle informací rezortu to prý zjistili odborníci na několika kritických úsecích.

Mj. v okolí umělé hráze ze strany Krymského poloostrova bylo zaznamenáno potápění rychlostí 52 až 89 milimetrů ročně, ve střední části je zase zaznamenáno zvyšování oblouku železniční trati, podotkli na ministerstvu.

Ukrajinští odborníci zaznamenali rovněž posuvy na území ostrova Tuzla. „Svědčí to o nestabilitě mořského dna v místech opor, má to záporný vliv na vody Černého moře a může ohrožovat životy a zdraví lidí," zdůraznili na ministerstvu a dodali, že zimní počasí může situaci zhoršit.

Reakce Krymu

Na Krymu okomentovali tvrzení ukrajinských úřadů o propadání mostu přes Kerčský průliv. Zpráva byla zveřejněna na stránce informačního střediska Krymský most na Facebooku.

„Teď se vaše nálada opět zvedne, ale já budu stát pořád na místě. Myslel jsem si, že už se nedá nic vymyslet," uvádí se ve zprávě napsané jménem mostu.

V textu se rovněž podotýká, že sbírka mýtů o Krymském mostu se doplňuje.

Média včera s odvoláním na ukrajinské ministerstvo pro otázky dočasně okupovaných území oznámila, že oblouk železničního mostu ve střední části mostu stoupá rychlostí až 30 milimetrů ročně a že silniční most naopak propadává o 32 milimetrů ročně.

„Nebezpečná místa" objevilo ministerstvo také na ostrově Tuzla a na jiných úsecích mostu.