Zdá se, že Číňané budou mít patent opravdu na všechno, i na elixír nesmrtelnosti. Jeho recepturu totiž objevili archeologové nedaleko města Luoyang v provincii Henan. Dvě tisíciletí stará hrobka ukrývala nejen návod, jak si ho vyrobit, ale i přímo nádobu naplněnou vzácnou tekutinou. (Foto: Institute of Cultural Relics and Archaeology)

Zdá se, že Číňané budou mít patent opravdu na všechno, i na elixír nesmrtelnosti. Jeho recepturu totiž objevili archeologové nedaleko města Luoyang v provincii Henan. Dva tisíce let stará hrobka ukrývala nejen návod, jak si ho vyrobit, ale i přímo nádobu naplněnou vzácnou tekutinou.

Experti se domnívají, že jde o legendární elixír nesmrtelnosti, kteří pili tehdejší boháči, aby oklamali smrt. Zároveň byla nalezena i receptura, v níž je uveden návod, jak si nápoj připravit. 

Číňané tak mají v rukou první hmatatelný důkaz o opěvovaném elixíru zmiňovaném ve starověkých textech. Výsledky laboratorního zkoumání potvrdily, že tekutinu výrazně páchnoucí alkoholem tvoří zejména dusičnan draselný a alunit. Ani jedna z těchto látek není jedovatá, ačkoli se běžně používají při výrobě pesticidů, hnojiv a raketového paliva. 

"Máme 3,5 litru starobylé tekutiny, je to první objev tohoto druhu. Nález má pro nás obrovskou hodnotu. Díky němu můžeme studovat a lépe pochopit tehdejší myšlení, které pohánělo našich předků k hledání nesmrtelnosti a směrování čínské civilizace," uvedl šéf místního archeologického ústavu Shi Jiazhen. 

Zdroj:  sciencealert.com