Portál The Drive tvrdí, že blíže neurčená americká vládní agentura nasadila v Sýrii nejnovější dron, který ještě oficiálně není ve výzbroji. Dron může fungovat v nepřátelském vzdušném prostoru, a zároveň být neviditelný pro protivzdušnou obranu. (Foto: US Army)

The Drive  uvádí, že Spojené státy v Sýrii využívají dron s kódovým označením Q-11. Jedná se tedy o variantu dronu General Atomics Avenger, který je rovněž známý jako Predator C.

„Víme, že několik Avengerů létá na tajné mise pro určitou vládní agenturu a že jsou aktivní na Blízkém východě, obzvláště pak v Sýrii,“ píše portál.

Podle portálu Q-11 nahradil dříve vyřazené drony F-117 Nighthawk, které létaly na obloze nad Sýrií. Nový dron se dobře hodí pro plnění tajných misí v zemi. Startovat může ze základen v okolních státech. Donald Cattell, viceprezident společnosti General Atomic, která dron vyrobila, v říjnu roku 2016 prohlásil, že byl Avenger v Sýrii použit ke shazování letáků.

Poprvé General Atomics Avenger vzlétl v roce 2009. Tento stroj může letět rychlostí 650 km/h a dosáhnout výšky 15 tisíc metrů. Ve vzduchu se dokáže pohybovat až po dobu 18 hodin a může být vybaven množstvím zbraní.

Od září roku 2014 provádějí Spojené státy v Sýrii letecké útoky proti teroristům z Islámského státu* a dalším cílům. Syrská vláda tuto americkou operaci odsuzuje, neboť neprobíhá s jejím souhlasem.

Minulý měsíc Íránské revoluční gardy prohlásily, že se jim v několika posledních letech podařilo nabourat se do sedmi až osmi dronů, které létaly nad Sýrií a Irákem. Navíc dokázaly získat informace z jejich kamer. Americká armáda se k těmto informacím nevyjádřila.