Příznivci proruské strany Obroda během nedělního protestu zdemolovali kanceláře EU v hlavním městě Bulharska. (Foto: Twitter)

Protestující házeli cákance červené barvy, když procházeli před kanceláří Evropské komise v Sofii, kde sídlí také styčná kancelář Evropského parlamentu, během demonstrace týkající se války na Ukrajině, kde bylo možné vidět jednu osobu mávající ruskou vlajkou.

Poškození vyvolalo kritiku předsedkyně Parlamentu Roberty Metsolaové, která uvedla, že cílem útoků na kanceláře se stali „vandalové nespokojení s naším postojem na podporu Ukrajiny“.

„Uklidíme to. Naše podpora Ukrajiny bude ještě silnější. Náš hlas odsuzující ruskou invazi bude jen hlasitější,“ uvedla Metsola.

V pondělí to uvedl mluvčí Evropské komise: „Odsuzujeme násilí a akty vandalismu.“

Také bulharské ministerstvo zahraničí vandalské činy „kategoricky odsoudilo“ a uvedlo, že jsou „neslučitelné“ s „moderním Bulharskem, jakož i s demokratickými hodnotami, které naše země ztělesňuje“.

Nacionalistická strana Obroda, která je proruská a zaměřená proti NATO a EU, skončila v posledních celostátních volbách v dubnu na třetím místě se ziskem 14,4 % hlasů, což je o několik procentních bodů více než v předchozích volbách v říjnu.

Strana Obroda, která loni v prosinci hlasovala proti vyslání vojenské pomoci Ukrajině, již dříve oznámila, že uspořádá „protiválečnou demonstraci“ a zastaví se před úřady EU v Sofii, aby „protestovala proti vměšování Bruselu do našich vnitřních záležitostí“.

Zdroj: politico.eu