Během několika měsíců po ruské invazi na Ukrajinu se některá americká média začala ptát: „Kde je Edward Snowden? Whistleblower mlčí od chvíle, kdy Rusko napadlo Ukrajinu“ – jak zněl jeden z titulků dubnového Newsweeku. (Foto: Flickr)

Ukrajinská ofenzíva zjevně dostala whistleblowera NSA do velmi nepříjemné situace, a tak se na Twitteru relativně odmlčel. Ruská vláda mu poskytla azyl od chvíle, kdy tam v červnu 2013 uprchl z Hongkongu – byl totiž „hledaným“ mužem za odhalení nezákonného masového domácího špehování ze strany NSA a amerických tajných služeb.

V pondělí se ruská státní média vytasila s výbušným titulkem a novým vývojem ohledně Snowdenova osudu: „Putin podepsal dekret o udělení ruského občanství Snowdenovi,“ uvádí státní agentura RIA Novosti.

Podle oficiálního dekretu ruského prezidenta…

„V souladu s odstavcem ‚a‘ článku 89 Ústavy Ruské federace rozhoduji: přijmout do občanství Ruské federace následující osoby: Edward Joseph Snowden, narozený 21. června 1983 ve Spojených státech amerických.“

Jedná se o naprosto obrovský vývoj a velký a nesmírně důsledný palec Kremlu do očí Washingtonu ve chvíli, kdy se obě strany přibližují k přímé konfrontaci a válce na Ukrajině.

Zdroj: newsweek.com