Bojové letadlo jednoho z členů Severoatlantické aliance NATO údajně omylem vypustilo raketu v blízkosti ruských hranic. Uvedl to britský deník Daily Star.

Raketu vzduch-vzduch měla podle informací deníku vypustit španělská stíhačka Eurofighter Typhoon 2000 z estonského vzdušného prostoru v blízkosti ruských hranic včera kolem 16. hodiny.

Estonské obranné síly (EDF) uvedli, že vypuštěná raketa typu Amra měla destrukční sebevražedný režim, který způsobí explozi uprostřed letu v případě náhodného spuštění. Estonské úřady oznámily, že začali s vyšetřováním incidentu.

EDF zahájili pátrací akci i za pomoci vrtulníků. Uvedli, že střela dlouhá 3,7 metru mohla narazit na zem. Není známo, zda a kde se tak stalo. Předpokládá se, že pokud raketa nevybuchla ve vzduchu, mohla přistát 40 km severně od Tartu, asi 50 kilometrů od ruského hraničního města Chudskaya Rudnitsato.

Španělské letadlo, které náhodou odpálilo raketu, se vrátilo na svou domácí základnu v litevském městě Šiauliai, kde jsou umístěny síly NATO.

Letadla Typhoon španělského královského letectva v rámci mise NATO pravidelně hlídkují na obloze nad Litvou, Estonskem a Lotyšskem.

NATO situaci zatím nekomentovalo. Stejně nereagovala ani ruská armáda.

Zdroj:  dailystar.co.uk