Po třech dnech sporadických přestřelek mezi vojenskými pohraničními stanovišti došlo v pátek k pohraničním střetům mezi dvěma středoasijskými zeměmi a dlouholetými rivaly Kyrgyzstánem a Tádžikistánem. (Foto: Twitter)

Navzdory krátkodobému pokusu o příměří pokračuje ozbrojená konfrontace o sporné pohraniční oblasti mezi sousedními zeměmi, které jsou obě bývalými sovětskými republikami a mají úzké vztahy s Moskvou.

„Pohraniční stráž uvedla, že kyrgyzské síly v pátek ráno opětovaly palbu, protože střety probíhaly po celé délce hranice, a dodala, že tádžické síly používají tanky, obrněné transportéry a minomety,“ uvádí Al-Džazíra. „Více než třetina hranice o délce 1 000 km zůstává sporná.“

V loňském roce se obě země ocitly na pokraji totální války, přičemž krátké pohraniční potyčky měly tendenci se občas rozhořet, což jsou okolnosti, které do jisté míry připomínají arménsko-ázerbájdžánský konflikt, který rovněž vyvolává napětí v regionu.

Podle některých zpráv došlo tento týden ke střetům na celé délce hranice, přičemž obě strany se obviňují z rozpoutání bojů agresivními činy a provokacemi. Agentura Reuters uvádí, že

…Tádžikistán obvinil kyrgyzské síly z ostřelování jednoho ze svých stanovišť a sedmi vesnic „těžkými zbraněmi“. Jeden civilista byl zabit a tři zraněni, uvedly úřady v tádžickém městě Isfara.

Kyrgyzské ministerstvo zdravotnictví mezitím v pátek uvedlo, že při střetech bylo zraněno 31 lidí. Tádžické bezpečnostní služby dále uvedly následující:

„Ozbrojené síly sousední země používají všechny druhy dostupných těžkých zbraní a palných zbraní a podrobují vesnice na hranici intenzivnímu minometnému ostřelování,“ uvedl Státní výbor pro národní bezpečnost neboli GKNB ve svém prohlášení. „Příslušníci kyrgyzských speciálních jednotek … provádějí ozbrojené útoky na domy a zapalují obytné budovy.“

Ironií osudu je, že jak kyrgyzský prezident Sadyr Džaparov, tak tádžický prezident Emomali Rahmon jsou v současné době v nedalekém Uzbekistánu na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS), kterého se účastní i ruský prezident Vladimir Putin.

Oba vedoucí představitelé se skutečně objevili na společných fotografiích na regionálním bezpečnostním summitu pod vedením Číny, i když došlo k pohraničním střetům.

Po rozhovorech mezi tádžickým prezidentem Emomalim Rahmonem a jeho kyrgyzským protějškem Sadyrem Džaparovem v Samarkandu dostaly armády obou stran rozkazy ke stažení.

Objevily se zprávy, že do pátečního závěru dne dosáhly armády obou stran křehkého příměří. Objevují se však již obvinění obyvatel měst na obou stranách hranice, která naznačují, že se plně neudrželo.

Zdroj: aljazeera.com