Zdá se, že práce ministerstva energetiky na instalaci radiačních senzorů na Ukrajině představuje dosud nejtvrdší důkaz toho, že Washington podniká konkrétní kroky k přípravě na nejhorší možné důsledky invaze. (Foto: Flickr)

Federální Národní úřad pro jadernou bezpečnost zřizuje pokročilou síť, která dokáže ověřit identitu útočníka. rozmístit radiační senzory, vyškolit personál, monitorovat data a varovat před smrtící radiací.

V prohlášení zaslaném deníku The New York Times v odpovědi na dotaz reportéra agentura uvedla, že síť atomových senzorů je rozmístěna „v celém regionu“ a bude mít schopnost „charakterizovat velikost, umístění a účinky jakéhokoli jaderného výbuchu“.

Kromě toho uvedla, že rozmístěné senzory znemožní Rusku „jakoukoli příležitost použít na Ukrajině jaderné zbraně, aniž by se mu přičetly“.

Toto prohlášení se týká mlhy jaderné války a toho, jak by ji Spojené státy mohly pomocí nového systému prorazit. Podle jednoho scénáře by Washington mohl využít informace shromážděné sítí k vyloučení možnosti chybné identifikace útočníka, který odpálil jaderný výbuch.

To by se mohlo zdát jako zbytečný krok vzhledem k odlišnosti hřibovitého mraku. Pokud by však zbraň místo nápadné rakety se sledovatelnou dráhou letu dopravil nákladní automobil, tank nebo loď, mohlo by být zjištění jejího původu téměř nemožné.

Zdroj: headtopics.com