Ministerstvo zahraničí v srpnu oznámilo, že již nebude zveřejňovat zprávy o světových vojenských výdajích a transferech zbraní (World Military Expenditures and Arms Transfers – WMEAT), které vláda USA vydávala od 60. let minulého století. (Foto: Flickr)

Ve zprávách WMEAT jsou podrobně popsány celosvětové vojenské výdaje USA, transfery zbraní a související údaje o jednotlivých zemích světa. Zákon o autorizaci národní obrany (National Defense Authorization Act, NDAA) z roku 2022 obsahoval pozměňovací návrh, který zrušil ustanovení z roku 1994, podle něhož muselo ministerstvo zahraničí každoročně zveřejňovat zprávu WMEAT.

„Článek 5114(b)(4) zákona o autorizaci národní obrany na fiskální rok 2022 zrušil zákonné ustanovení z roku 1994, které ukládalo ministerstvu zahraničí každoročně vydávat edici WMEAT. V souladu s tímto zrušením přestane ministerstvo zahraničí vydávat a publikovat WMEAT,“ uvedlo ministerstvo zahraničí na svých internetových stránkách.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že zpráva, kterou zveřejnilo v roce 2021, byla „posledním vydáním“ WMEAT. Zpráva WMEAT z roku 2021 se týkala jedenáctiletého období od roku 2009 do roku 2019 a zjistila, že USA jsou zdaleka největším světovým obchodníkem se zbraněmi.

Během tohoto období se zdá, že přibližně „79 % světového obchodu se zbraněmi podle hodnoty dodaly Spojené státy“.

Přerušení zpráv WMEAT, které snižuje transparentnost americké vlády, přichází v době, kdy USA dodávají na Ukrajinu zbraně v hodnotě miliard dolarů prakticky bez jakéhokoli dohledu.7

Od 24. února, kdy Rusko provedlo invazi, přislíbily USA Kyjevu zbraně v hodnotě 15,1 miliardy dolarů.

Posledních 600 milionů dolarů, které byly představeny minulý týden, je vyčleněno z návrhu zákona o pomoci Ukrajině ve výši 40 miliard dolarů, který prezident Biden podepsal již v květnu, ale tyto prostředky se vyčerpávají a administrativa požádala Kongres o další.

Zdroj: antiwar.com