Bidenova administrativa právě oznámila další nový balík zbraní pro Ukrajinu v hodnotě 600 milionů dolarů, čímž se celková vojenská pomoc USA přislíbená od začátku konfliktu zvýšila na 15,1 miliardy dolarů. (Foto: Flickr)

Zásadní je, že v tomto případě jsou zbraně posílány na základě prezidentské pravomoci pro čerpání, která Bílému domu umožňuje odebírat zbraně přímo z amerických vojenských zásob pro použití zahraničními spojeneckými silami. Administrativa potvrdila, že se jedná o 21. čerpání ze zásob Pentagonu.

The Guardian upřesňuje: „Joe Biden schválil nejnovější pomoc s využitím své prezidentské pravomoci pro čerpání, která prezidentovi umožňuje povolit přesun přebytečných zbraní z amerických zásob.“ Zpráva zdůrazňuje: „Bílý dům uvedl, že je to již po jednadvacáté, co americké ministerstvo obrany stáhlo zbraně a další vybavení z regálů, aby je dodalo Ukrajině.“

Uprostřed své východní a jižní protiofenzívy, která zaznamenala určitý úspěch při válcování ruských frontových linií zejména v Charkovské oblasti, předložila ukrajinská vláda a ozbrojené síly tento týden Washingtonu „seznam přání“ ohledně zbraní.

Prezident Zelenskyj se nyní obrací přímo na Kongres a samotné americké výrobce zbraní, což je bezprecedentní:

Tento seznam, který včera zveřejnil server Politico, obsahuje několik zbraní dlouhého doletu, které prezident Joe Biden dosud považoval za červenou linii s odkazem na riziko eskalace širší války, pokud by Ukrajina byla schopna zasáhnout hluboko uvnitř ruského území.

Podle Billa Hartunga z Quincy Institute snaha Kongresu upozorňuje na „poněkud bezprecedentní“ přístup ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k získávání zbraní z Washingtonu. Zatímco pro spojence USA se stalo běžným najímat si lobbisty, aby prosazovali jejich zájmy v Kongresu, jiné země se brání myšlence vyvíjet nátlak na prezidenta otevřeným lobbováním u zákonodárců.

Co se týče nově schváleného balíčku 600 milionů dolarů, ten podle seznamu ministerstva obrany zahrnuje následující položky:

  • Další munice pro vysoce mobilní dělostřelecké raketové systémy (HIMARS).
  • 36 000 dělostřeleckých nábojů ráže 105 mm
  • 1 000 přesně naváděných 155mm dělostřeleckých nábojů
  • čtyři protidělostřelecké radary
  • Čtyři nákladní automobily a osm přívěsů pro přepravu těžké techniky
  • Protiletadlové systémy bez posádky
  • Vybavení pro odminování
  • protipěchotní munice Claymore
  • Demoliční munice a vybavení
  • ruční zbraně a munice
  • Přístroje pro noční vidění, vybavení do chladného počasí a další polní vybavení

Další infografiky najdete na webu Statista:

Během úvodních sedmi měsíců války na Ukrajině schvalovaly USA nové prodeje a transfery zbraní na Ukrajinu tempem přibližně dvakrát až třikrát měsíčně, jak jsme zdokumentovali v srpnu.

Zdroj: apnews.com