Společný nákup a výroba zbraní by byly rozumnou a levnější variantou, řekl šéf diplomacie EU… (Foto: Flickr)

Zásoby zbraní Evropské unie se tenčí, protože členské země nadále posílají zbraně a munici na Ukrajinu, varoval vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell.

Během rozpravy, které se zúčastnili poslanci Evropského parlamentu, Borrell vyzval členské státy, aby lépe koordinovaly své výdaje na vojenské vybavení.

„Vojenské zásoby většiny členských států byly, neřekl bych vyčerpány, ale do značné míry vyčerpány, protože jsme Ukrajincům poskytli mnoho schopností. Je třeba je doplnit. Nejlepší způsob, jak je doplnit, je udělat to společně. Bude to levnější,“ prohlásil podle listu The Guardian.

Borrell připustil, že EU měla zahájit výcvik ukrajinských ozbrojených sil již před rokem, tedy několik měsíců před zahájením invaze ze strany Ruska, poté, co o takovou operaci požádalo několik členských zemí.

„Bohužel jsme to neudělali a dnes toho litujeme. Litujeme, že jsme v srpnu loňského roku této žádosti nevyhověli, že jsme tuto žádost nesplnili,“ řekl také šéf zahraniční politiky EU.

V červenci EU přislíbila Ukrajině 500 milionů eur na zbraně, od té doby blok přislíbil další 2,5 miliardy eur na zbraně.

Ukrajina je na západních zbraních velmi závislá, přičemž vládní zdroje již v červnu uvedly, že jim došly vlastní zásoby munice a v boji se spoléhají na západní zbraně a munici.

Zdroj: rmx.news