Ruské elektronické tlumiče jsou schopny zcela vyřadit z provozu americké GPS přijímače. Staly se tak skutečným důvodem toho, proč Spojené státy „sužují bolesti hlavy“. Informoval o tom čínský portál Sina.

Jak je uvedeno v materiálu, ruské přístroje mohou doslova paralyzovat GPS systémy Pentagonu, což je důvod, proč Spojené státy tolerují „jednu porážku za druhou“. Nedostatek signálu GPS totiž značně snižuje bojeschopnost zbraní a vede ke zbytečnému plýtvání munice, vysvětluje autor článku.

Kvůli tomu začal Washington „ve spěchu vyvíjet zařízení GPS, které by bylo odolné proti organizačnímu rušení“. V současné době se vyrábí první generace takové techniky, ale americké ozbrojené síly již trvají na její modernizaci na druhou nebo dokonce třetí generaci. Důvodem takového počínání je vývoj v Rusku, který stále vytváří nové a nové hrozby pro Pentagon.

„Nicméně, vzhledem k tomu, že se ukázalo, že je systém GPS náchylný na rušení, falešné signály a poškození či selhání funkce na satelitech, budou od něj Spojené státy možná muset upustit. (Tento systém, pozn. red.) totiž jejich ozbrojené síly jen oslabuje,“ píše se v materiálu. 

Podle autora znepokojení amerického vojenského vedení vyprovokovala skutečnost, že „Rusko použilo své tlumiče GPS v Sýrii, severní Evropě a na Skandinávském poloostrově“. To vyřadilo z provozu přijímače členských zemí NATO.

„Jednalo se o obrovský úspěch pro ruské vojenské navigační technologie,“ píše Sina.

V článku čínští novináři také zdůrazňují, že rušení zařízení GPS není vůbec snadné. Svůj názor vysvětlují následovně: bílý šum nebude stačit, jelikož GPS nefunguje na úkor intenzity signálu, ale přenáší pseudozvukové signály, jejichž intenzita a hluk na pozadí jsou přibližně stejné, tudíž je rušení zvýšením vysílacího výkonu nemožné.

„Teoreticky nemůže být rušení v zařízení GPS způsobeno pouze silou vln, které je vytvářejí. Prakticky toho lze dosáhnout pomocí pseudokódů,“ domnívají se novináři.

V daném materiálu se rovněž zdůrazňuje, že Rusko nesedí se založenýma rukama v klíně a zabývá se zlepšováním technologií v oblasti GPS. V této souvislosti tak v Rusku vznikla nová generace tlumičů, které dokáží zcela blokovat fungování přijímačů.

„K takovým akcím je zapotřebí mít k dispozici pokročilé technologie elektronických komunikací a disponovat vynikajícími znalostmi v oblasti matematiky. A tím jsou Rusové proslulí,“ uzavírá věc autor článku.

Již dříve němečtí novináři informovali o nové ruské „zbrani soudného dne“.

Zdroj:  mil.news.sina.com.cn