Finská televizní stanice Yle v neděli v rozsáhlé investigativní zprávě uvedla, že ruská armáda podnikla bezprecedentní krok a v souvislosti s přetrvávajícím nedostatkem moderních zbraní přesunula staré protiletadlové raketové systémy do dobytých oblastí Ukrajiny. (Foto: Ÿle)

Finský vojenský expert Marko Eklund ve zprávě citoval, že nejméně čtyři protiletadlové raketové instalace, které obklopují Petrohrad, byly od srpna a začátku září „vyprázdněny od vybavení“.

Zpráva Yle se do značné míry opírá o analýzu satelitních snímků, která údajně ukazuje přesuny mimo petrohradské základny.

Finský odborník vysvětlil: „Je velmi pravděpodobné, že odstraněné vybavení pochází především ze starého systému S-300.“ Eklund dále uvedl, že schopnosti petrohradské protivzdušné obrany jsou stále zachovány vzhledem k tomu, že veškeré nebo většina přesunutého vybavení zahrnovala starší nebo méně pokročilou technologii:

Došlo také k významnému přesunu vybavení ze základny jihovýchodně od Petrohradu – asi 10 odpalovacích plošin a také dalších vozidel.

Podle Eklunda mohlo být v tomto případě odstraněno i nové raketové vybavení, neboť ruské ozbrojené síly uvedly, že tento pluk používal novější protiletadlový raketový systém S-400, zavedený zhruba před 15 lety.

To přichází uprostřed laviny spekulací západních zdrojů z posledních měsíců, které tvrdí, že po více než půlroční válce na Ukrajině se zásoby ruského ministerstva obrany – zejména raket – značně vyčerpaly.

Předtím…

Poté…

Minulý měsíc ukrajinská rozvědka tvrdila, že Rusku nezbylo více než 45 % raket, ale to není ověřeno a je zajímavé, že Kyjev uvedl stejný odhad již v květnu.

Hodně se také spekulovalo o tom, že sankce pod vedením USA a EU měly velký vliv na to, že Moskvě znemožnily získat součástky a nezbytné vybavení potřebné k udržení výroby raket v chodu.

V nové finské zprávě Eklund varoval, že starší systémy, které jsou posílány na frontové linie na Ukrajině, nevěstí nic dobrého pro civilisty. „Tyto staré rakety jsou používány na pozemní cíle takovým způsobem, že největší škody zřejmě způsobují civilistům,“ uvedl.

Zdroj: yle.fi