USA tvrdí, že Čína vážně bránila sledovatelnosti nového koronaviru WHO, dle citací amerických deníků včetně New York Times. (Foto: Pixabay)

Řada amerických médií, včetně New York Times, nedávno citovala několik odborníků Světové zdravotnické organizace, kteří uvedli, že během vyšetřování Společné skupiny odborníků Světové zdravotnické organizace pro sledovatelnost nového koronaviru určité chování v Číně vážně bránilo vyšetřovacímu procesu WHO.

Po vydání zprávy však odborníci citujíce z článku postupně publikovali články, aby vyvrátili fámy, a tvrdili, že jejich názory byly zkresleny, a obviňují New York Times z „nestydatého“ chování.

Peter Daszak, konzultant Světové zdravotnické organizace pro patogeny a předseda americké neziskové organizace EcoHealth Alliance, na Twitteru uvedl:

S vedoucím pracovním skupiny pro životní prostředí mám pocit, že čínští kolegové jsou upřímní a důvěryhodní. Získali jsme důležitá nová data (během vyšetřování) a také jsme se dozvěděli více o tom, jak se virus šíří.“

Vedoucí laboratoře Světové zdravotnické organizace pro spalničky, zarděnky, chřipku a obrnu a odbornice na veřejné zdraví Thea K Fischer také zveřejnila na Twitteru, že zpráva New York Times vážně zkreslila její slova.

Řekla: „Toto není zkušenost, kterou jsem získala v týmu epidemiologie. Čínská strana si vytvořila dobré vztahy s mezinárodním týmem epidemiologie a živé diskuse (my) také odrážely vysokou úroveň účasti (z čínské strany). To, co bylo řečeno, bylo vážně zkresleno, což vrhlo stín na důležitou vědeckou práci.“