Vzorky DNA získané po Covid-19 testování se skladují bez vědomí lidí, to přiznal slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí a dodal, že vzorky z odběrů na SARS-COV2 používají na analýzu DNA.

Informoval o tom na tiskové konferenci s tím, že Evropská komise vyjádřila požadavek, aby jednotlivé země mapovali až 10% vzorků (odebraných lidem při Covid-19 testování), což považuje za velkou výzvu.

Šéf resortu zdravotnictví přiznává, že ačkoli některé země již takové kapacity mají, Slovensko zatím ne. Nic to ale nebrání v tom, aby se do projektu zapojilo i Slovensko, přičemž se zvažují i ​​možnost, nechat mapovat vzorky od našich občanů v jiných zemích, aby získali materiál, který mohou dále vědecky zkoumat.

Ministr Krajčí mluví o mapování odebraného materiálu lidí z podzimu 2020. V této souvislosti se možná někdo zeptá:

Ukládají se vzorky odběrů, tedy testovacích tyčinek, včetně naší DNA?

Kdo jim na to dal souhlas?

Kdo jim dovolil posunout odebíraný materiál občanů výzkumníkům a soukromým farmaceutickým společnostem?

Kde a jak tyto vzorky vůbec skladují?

Marek Krajči na tiskové konferenci nepřímo přiznal, že odebrán materiál z testování se odkládá a pracuje se s ním bez vědomí občanů.

Shodou náhod od roku 2018 probíhá projekt Evropské unie s názvem Evropská iniciativa 1 milion genomů (European, 1+ Million Genomes ‚Initiative). Jejím cílem je do roku 2022 sesbírat genomy občanů jednotlivých států EU (DNA) s cílem mapování- analyzování.

V dokumentu se uvádí jako důvod klinický výzkum a výrobu cílenějších personalizovaných léků, terapií na umožnění lepší diagnostiky, prevence a zlepšení zdraví občanů EU.

Zdroj: hd.sk