Nejvyšší diplomat Ukrajiny v Německu poté, co Rusko zadrželo tři ukrajinské lodi, které vpluly do dočasně uzavřených ruských vod a několik hodin tam vykonávaly nebezpečné manévry, vyzval Berlín a další západní státy k potrestání Ruska prodloužením sankcí, zákazem dodávek energie a zastavením výstavby plynovodu Severní proud 2.

„Německo musí jasně zaujat jasnou pozici… a ukázat Putinovi jeho místo," řekl ve středu ukrajinský velvyslanec Andrij Melnyk pro německý rozhlas. Informuje o tom channelnewsasia. „V sázce je všechno," dodal velvyslanec.

Velvyslanec dokonce předložil možnost vyslání německých mariňáků do tohoto regionu.

„Sankce by měly být rychle rozšířeny… Je potřeba úplně zakázat dovoz plynu a ropy z Ruska, Severní proud 2 musí být zmrazen," řekl.

Ukrajina se obává, že kvůli plynovodu Severní proud 2 ztratí příjmy z tranzitu plynu.

„Hodlám projednat toto téma s ruským prezidentem (Vladimirem Putinem) na summitu G20. Postaráme se o to, mám však také žádost vůči ukrajinské straně, aby zachovala rozumný přístup. Víme, že to dokážeme překonat pouze rozumně a pouze v rámci vzájemných jednání, poněvadž vojenské řešení není možné," řekla Merkelová v projevu na zahájení třetího Německo-ukrajinského fóra v Berlíně.

Zdroj:  channelnewsasia.com