Podle amerického think tanku Institute of the Study of War (ISW) zakladatel Wagner Group Jevgenij Prigožin „absurdně“ prohlásil, že o vstup do jeho ruské žoldnéřské organizace požádalo přes 10 milionů amerických občanů. (Foto: Twitter / ilustrační)

Podle prohlášení zveřejněného na stránce tiskové služby Telegram jeho společnosti Concord Prigožin ve čtvrtek uvedl, že Wagnerova skupina „zcela zastavila“ svou praxi náboru zajatců pro boj na Ukrajině. Později zveřejněná zpráva ISW uvádí, že Prigožin ve stejný den pronesl absurdní tvrzení o aspirantech na americké rekruty.

V prohlášení sdíleném na stránce VKontakte společnosti Wagner Group Prigožin toto tvrzení uvedl, když odpovídal na dotaz CNN, proč se polovojenská organizace rozhodla ukončit nábor zajatců.

Prigožin uvedl, že rozhodnutí bylo učiněno proto, že nedávná náborová reklama skupiny Wagner Group „zaměřená na americké publikum“ měla obrovský úspěch, a tvrdil, že reklama inspirovala miliony amerických občanů k „boji proti NATO“.

„Obdrželi jsme více než 10 milionů žádostí od občanů USA, kteří se chtějí připojit k Wagnerově [skupině] a bojovat proti NATO,“ tvrdil Prigožin. „V současné době uvažujeme o zaměstnání asi milionu amerických občanů. Proto jsme dočasně pozastavili nábor dobrovolníků z ruských věznic.“

Čtvrteční článek CNN o údajném ukončení náborové kampaně vězňů Prigožinovo prohlášení zmiňuje, ale uvádí, že o tvrzení amerických uchazečů „žertoval“.

Je známo, že na straně Rusů na Ukrajině bojoval velmi malý počet amerických občanů, zatímco neexistují žádné důkazy o tom, že by miliony Američanů toužily bojovat v ruské válce.

Na internetu se však nedávno objevilo údajné video skupiny Wagner Group zaměřené na nábor sympatizujících amerických veteránů, i když nebylo jasné, zda se jedná o stejný klip jako reklama zmíněná v Prigožinově prohlášení.

Video, které vypráví muž se silným ruským přízvukem, je podle všeho zaměřeno na veterány, kteří podporují bývalého prezidenta Donalda Trumpa, a odkazuje na jeho volební heslo „Make America great again“.

Prigožinovo nepravděpodobné tvrzení, že existuje ohromná poptávka ze strany Američanů, kteří doufají, že se připojí k jeho skupině a budou bojovat na Ukrajině, přichází jen několik dní poté, co sdílel video, v němž vyzval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na souboj se stíhačkami.

Na videu Prigožin, zřejmě v kokpitu bombardéru, tvrdí, že právě osobně dokončil bombardování Bachmutu, a poté vyzval Zelenského k leteckému souboji o kontrolu nad tímto znesvářeným ukrajinským městem.

Zdroj: newsweek.com