Hlavní autor písní a tvůrčí síla skupiny Pink Floyd Roger Waters byl svým bývalým spoluhráčem Davidem Gilmourem slovně napaden jako „obhájce Putina“ za to, že vyzval k míru na Ukrajině. (Foto: Youtube)

Gilmour, který je s Watersem ve sporu už desítky let, Waterse přímo nehanil, nicméně prostoduchým způsobem přeposlal na Twitteru jízlivá slova jeho manželky, spisovatelky Polly Samsonové.

Samsonová slovně zaútočila v reakci na zveřejnění rozhovoru, který Waters poskytl německým novinám Berliner Zeitung a v němž vyzval k míru a řekl, že západní politici by se měli pokusit lépe pochopit Putinovy motivace.

„[Putin] to spustil na základě důvodů, které, pokud jsem je dobře pochopil, jsou: 1. Chceme zastavit potenciální genocidu ruskojazyčného obyvatelstva Donbasu. 2. Chceme bojovat proti nacismu na Ukrajině,“ řekl Waters v rozhovoru.

Waters, který překlad rozhovoru zveřejnil na svých internetových stránkách, také označil Joea Bidena za „válečného zločince“ za dodávky zbraní na Ukrajinu.

Gilmourova manželka rovněž označila Waterse za „antisemitu“, což je obvinění, které je mu pravidelně vyčítáno za jeho kritiku izraelské vojenské okupace pásma Gazy.

Samson vznesl vůči Watersovi i osobnější obvinění, když ho označil za „mysogynního“ a „zlodějského“:

Po tomto tweetu vydali Watersovi zástupci prohlášení, v němž tyto komentáře odsoudili jako „podnětné a krajně nepřesné“ a uvedli, že Waters se „v současné době radí o svém postoji“.

Mezitím Waters ve středu vystoupil s projevem před Radou bezpečnosti OSN, kde opět vyzval k míru na Ukrajině.

„Jaké jsou vaše cíle?“ zeptal se přítomných zástupců a dodal: „Jaký je hrnec zlata na konci duhy? Větší zisky pro válečný průmysl? Větší moc v globálním měřítku? Větší podíl na globálním koláči? Je matka Země koláčem, který je třeba pozřít? Neznamená větší podíl na koláči méně pro všechny ostatní?“

Waters pokračoval: „Vaše války zničí planetu, která je naším domovem, a spolu se všemi ostatními živými tvory budeme obětováni na oltář dvou věcí: zisků z války, které naplní kapsy několika málo lidí, a hegemonistického tažení toho či onoho impéria k unipolární světové nadvládě. Ujistěte nás prosím, že to není vaše vize, protože po této cestě nelze dojít k žádnému dobrému výsledku. Ta cesta vede jen ke katastrofě.“

Waters byl poněkud bizarně pozván, aby na setkání promluvil, a to Ruskem. Zpěvák odsoudil „nezákonnou“ invazi na Ukrajinu, ale poznamenala, že ji vyprovokovalo NATO.

V závěru svého projevu Waters vyzval k „okamžitému příměří“ a k tomu, aby světová elita „upustila od závodů ve zbrojení a věčné války jako svého uznávaného modu operandi“.

„Můžeme přestat plýtvat všemi našimi drahocennými zdroji na válku. Můžeme nakrmit naše děti, můžeme je zahřát. Můžeme se dokonce naučit spolupracovat se všemi našimi bratry a sestrami a dokonce zachránit naši krásnou planetu domov před zničením. Nebylo by to hezké?“ Waters naléhal.

Podívejte se:

* * *

Zdroj: zerohedge.com