USA pozastaví 2. února platnost INF (Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu) a zahájí proceduru vystoupení ze smlouvy. Oznámil to prezident USA Donald Trump. (Foto: Wikimedia)

„Rusko příliš dlouho porušovalo smlouvu INF, když tajně vyvíjela a instalovala zakázaný raketový systém, který jeví sebou přímou hrozbu pro naše spojence a vojska v cizině. Zítra USA přestanou plnit své závazky týkající se smlouvy INF a zahájí proces odstoupení od INF, který skončí za šest měsíců, pokud Rusko se nevrátí k plnění, nezničí všechny své rakety, zařízení a s nimi spojené vybavení, které porušuje smlouvu," prohlásil Trump.

Dodal, že všechny země mají svědomitě plnit své povinnosti.

„Je důležité, že až to bude uděláno, možná porpvé v dějinách budeme připraveni na výborné vztahy (s Ruskem — red.) v hospodářské, obchodní, politické a vojenské oblasti. To bude fantasticky skvělé pro Rusko a Spojené státy a skvělé pro celý svět," prohlásil Trump.

Pohrozil ale, že USA vyvinou vlastní odpověď na „ruská porušení INF".

„Začínáme vyvíjet varianty varianty naší vlastní vojenské odpovědi a budeme pracovat s s NATO a dalšími spojenci a partnery, abychom znemožnili ruskou vojenskou převahu kvůli jeho nezákonnému chování," řekl Trump.

V posledních letech se Moskva a Washington pravidelně obviňují z porušování smlouvy INF. Rusko opakovaně oznamovalo, že striktně dodržuje své smluvní závazky. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov poznamenal, že Moskva má pro Spojené státy velmi vážné otázky ohledně plnění smlouvy samotnými Američany. Podle něj jsou americká obvinění z porušování INF Moskvou nepodložené, raketa 9M729 byla testována na povolený dolet.

Zdroj: snews.com