Předseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó, který se prohlásil za dočasného prezidenta státu, v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že změna moci v zemi bude prospěšná pro její hlavní obchodní partnery, Moskvu a Peking. (Foto: Wikimedia)

„Rusku a Číně by měla vyhovovat stabilita a změna současného režimu," řekl.

Podle něj prezident země Nicolas Maduro „nechrání zájmy Venezuely" a zahraniční investice a proto není vhodný jako partner.

Navíc Guaidó poznamenal, že se již pokoušel urovnat kontakty s Moskvou a Pekingem.

Předseda parlamentu také slíbil, že pokud opozice zvítězí, bude dodržovat všechny předchozí závazky vůči věřitelům a majitelům vládních cenných papírů.

Od 21. ledna se ve Venezuele konají masové protesty proti současnému prezidentovi Madurovi. Předseda parlamentu Juan Guaidó se prohlásil prozatímním prezidentem po dobu trvání prozatímní vlády.

Rusko podpořilo Madura jako legitimního prezidenta Venezuely a prohlásilo, že je připraveno být prostředníkem mezi úřady a opozicí.

Spojené státy a řada dalších zemí uznaly Guaidó za dočasného prezidenta Venezuely.

Reakce Kremlu

Kreml považuje Juana Guaida za předsedu venezuelského parlamentu, neuznává ho za hlavu státu, pro Rusko je v této zemi prezidentem Nicolás Maduro, řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Dříve samozvaný prezident Guaidó prohlásil, že poslal dopis do Číny a Ruska, a zároveň uvedl, že jsou pro tyto země výhodné změny ekonomického modelu ve Venezuele. V reakci na otázky novinářů v pátek Peskov uvedl, že Kreml zatím nic od Guaida neobdržel, ale obeznámí se s ním, pokud dopis dorazí.

„Pan Guaidó je předsedou parlamentu, není pro nás hlavou státu, neuznáváme tento status a hlavou státu je pan Maduro, jehož vláda je naším partnerem ve Venezuele," řekl Peskov.

Prezidentský mluvčí také zdůraznil, že „vše, co se děje ve Venezuele, je vnitřní záležitostí Venezuely a hlavním cílem je chránit zemi před zasahováním třetích států".

„V každém případě, bez ohledu na vývoj politické situace v této zemi, doufáme a těšíme se na pokračování a další rozvoj našich obchodních a ekonomických vztahů a na vzájemně výhodnou spolupráci," řekl Peskov novinářům v pátek, když mluvil o situaci ve Venezuele.

Od 21. ledna se ve Venezuele konají masové protesty proti současnému prezidentovi Madurovi. Předseda parlamentu Juan Guaidó se prohlásil prozatímním prezidentem po dobu trvání prozatímní vlády.