Maso z problematických jatek v Polsku, kde se porážely i nemocné krávy, se nakonec objevilo i v České republice. Podle ministra Tomana má jít zhruba o 300 kilogramů hovězího. (Foto:

Dosud polské i české úřady tvrdily, že se zmíněné maso do České republiky nevyváželo. V pátek však Toman na tiskové konferenci oznámil, že se hovězí maso do Česka dostalo, celkem má jít až o 300 kilogramů.

Pawel Niemczuk z polské veterinární správy na čtvrteční tiskové konferenci uvedl, že maso bylo vyvezeno do Rumunska, Švédska, Maďarska, Estonska, Finska, Francie, Španělska, Litvy, Portugalska a na Slovensko.

Konzumace takového masa může lidem způsobit velké zdravotní problémy. Může jít o otravu z jídla se závažným průběhem, zánět mozkových blan, zánět kostí a kloubů nebo o těžkou formu sepse.

Ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád uvedl, že maso nemusí být závadné, ale zpracovávalo se v závodech, kam šla i problematická zvířata. Je podle něj možné, že maso ve Varnsdorfu je už zkonzumované.

Již se dříve uvádělo, 300 kilogramů masa z nemocných polských krav se dostalo do slovenských škol a restaurací. „Šlo o 300 kg masa typu gulášové čili odřezky apod. Maso skončilo v restauracích a školních jídelnách," uváděla slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná.