Zvláštní vyslanec prezidenta Bidena pro Írán Robert Malley v pondělí prohlásil, že USA nehodlají „ztrácet čas“ rozhovory s Teheránem o oživení jaderné dohody a vojenskou variantu proti Íránu použijí jako „poslední možnost“. (Foto: Flickr)

Jednání mezi USA a Íránem o jaderné dohodě, známé jako JCPOA, jsou od začátku září na mrtvém bodě. Bidenova administrativa oficiálně neřekla, že s rozhovory skončila, ale Malleyho komentáře jsou nejjistějším znamením, že diplomacie mezi Washingtonem a Teheránem je mrtvá.

Malley zopakoval slova dalších představitelů administrativy a uvedl, že JCPOA „nyní není v centru našeho zájmu“ a že se USA hodlají zaměřit na jiné otázky, včetně podpory protestujících uvnitř Íránu.

„Není to na našem programu. Nebudeme se soustředit na něco, co je setrvačné, když se dějí jiné věci… a nebudeme na to plýtvat časem… pokud Írán zaujal postoj, který zaujal,“ řekl Malley podle Axiosu na akci Carnegie Endowment.

Nic nenasvědčuje tomu, že by Írán pracoval na vývoji jaderné zbraně, ale Malley přesto pohrozil, že USA použijí vojenskou akci jako „poslední možnost“, aby tomu Teheránu zabránily.

„Použijeme jiné nástroje a v krajním případě i vojenskou možnost, pokud to bude nutné, abychom Íránu zabránili v získání jaderné zbraně,“ řekl.

USA obvinily Írán, že během jednání o JCPOA vznáší „cizí požadavky“. Bidenova administrativa však při jednáních zaujala tvrdý přístup, když odmítla zrušit všechny sankce z Trumpovy éry.

Tento postoj donutil Írán vyjednávat o tom, jaké sankce budou zrušeny výměnou za to, že svůj jaderný program vrátí do přísných limitů stanovených JCPOA.

Zdroj: antiwar.com