Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii OSN Rafael Grossi v úterý potvrdil, že na Ukrajině působí tým zbrojních inspektorů, který zkoumá místa, jež Rusko nedávno označilo v souvislosti s údajným ukrajinským spiknutím za „špinavou bombu“. (Foto: Flickr)

Ruský velvyslanec v OSN Vasilij Nebenzia minulý týden předložil ostatním členům Rady bezpečnosti OSN formální dopis, který obvinil ukrajinské výzkumné jaderné zařízení a těžební společnost z toho, že na příkaz samotného prezidenta Zelenského vytváří bombu s radioaktivním materiálem. Ruská státní tisková agentura RIA uvedla, že se jedná o Východní závod na obohacování nerostných surovin v centrální Dněpropetrovské oblasti a Ústav jaderného výzkumu v Kyjevě.

V dopise se tvrdilo, že ukrajinští technici „dostali od Zelenského režimu přímý příkaz takovou špinavou bombu vyvinout“. Kyjev a jeho západní podporovatelé tvrzení rychle odsoudili jako „průhledně lživé“.

Podle Grossiho z MAAE „byly zahájeny inspekce na dvou místech na Ukrajině a brzy budou dokončeny. O inspekce požádal Kyjev v návaznosti na ruská obvinění,“ uvedla agentura Associated Press.

Agentura OSN v neděli popsala misi následovně: „Účelem kontrolních návštěv je odhalit případné neohlášené jaderné aktivity a materiál.“

Inspektoři údajně nic nenašli a agentura OSN dodatečně informovala novináře o následujících skutečnostech:

Mezinárodní agentura pro atomovou energii uvedla, že zkoumaná místa „jsou pod zárukami MAAE a pravidelně je navštěvují inspektoři MAAE“, jejichž úkolem je odhalovat neohlášené jaderné aktivity a materiály související s vývojem špinavých bomb.

„MAAE před měsícem provedla inspekci jedné z těchto dvou lokalit a nebyly zde nalezeny žádné neohlášené jaderné aktivity ani materiály,“ uvedla agentura v pondělním prohlášení.

Minulý měsíc začalo Rusko tvrdit, že výbuch „špinavé bomby“, která by rozšířila radioaktivní odpad a potenciálně zamořila rozsáhlé městské oblasti, připravují ukrajinské síly, aby z takového incidentu se zbraněmi hromadného ničení mohla být obviněna Moskva a ospravedlnila se tak větší intervence Západu.

USA minulý týden ukázaly prstem na Moskvu, že údajně připravuje na Ukrajině akci pod „falešnou vlajkou“…

V souvislosti s tvrzeními o falešné vlajce Francie před několika dny zlověstně varovala, že krize „směřuje k nekontrolovatelné eskalaci“, a vyzvala bojující strany, aby našly diplomatický prostor pro mírové rozhovory.

Zdroj: abcnews.go.com