Vzhledem k tomu, že ceny ropy by měly po volbách do Kongresu prudce vzrůst, protože odčerpávání SPR skončí a trhy už nebudou mít k dispozici zoufalé demokraty, kteří by jim pomohli uspokojit jejich okamžité energetické potřeby, WSJ před chvílí odhalil další potenciální sud střelného prachu, když uvedl, že podle saúdských a amerických představitelů Saúdská Arábie sdílela s USA zpravodajské informace varující před hrozícím útokem Íránu na cíle v království, což uvedlo americkou armádu a další země na Blízkém východě do zvýšené pohotovosti. (Foto: Twitter)

Zpráva dále uvádí, že Írán je připraven provést útoky jak na království, tak na irácký Erbil ve snaze odvést pozornost od domácích protestů, které od září zmítají zemí.

V reakci na toto varování Saúdská Arábie – která byla donedávna na Bidenově administrativním „seznamu zlobivých“ poté, co korunní princ odmítl Bidenovy požadavky na nesnižování produkce OPEC+ – USA a několik dalších sousedních států zvýšily stupeň pohotovosti svých vojenských sil, uvedli úředníci. Další podrobnosti o saúdských zpravodajských informacích neposkytli.

Samostatně Rada Bílého domu pro národní bezpečnost uvedla, že je varováním znepokojena a je připravena reagovat, pokud by Írán provedl útok.

„Jsme znepokojeni obrazem hrozby a zůstáváme v neustálém kontaktu prostřednictvím vojenských a zpravodajských kanálů se Saúdy,“ uvedl mluvčí Rady pro národní bezpečnost. „Nebudeme váhat jednat na obranu našich zájmů a partnerů v regionu.“

Nebylo úplně jasné, jak by útok na Saúdskou Arábii a zahájení války s mnohem lépe vyzbrojeným protivníkem „odvedl pozornost“ od vnitřních problémů Íránu, ale zcela jasné je, že pokud by Saúdská Arábie chtěla poslat cenu ropy prudce vzhůru, nepoužila by další snížení produkce OPEC+, ale prostě by produkci na neurčito vyřadila z provozu; a pokud se jí podaří domluvit se s Íránem, aby jí pomohl… no, proč ne.

Írán údajně v posledních týdnech zaútočil na severní Irák desítkami balistických raket a ozbrojených bezpilotních letounů, z nichž jeden byl sestřelen americkým válečným letounem, když mířil k městu Erbil, kde sídlí americké jednotky. Teherán veřejně obvinil íránské kurdské separatistické skupiny sídlící v této zemi z podněcování nepokojů na domácí půdě.

Íránské úřady rovněž veřejně obvinily Saúdskou Arábii spolu s USA a Izraelem z podněcování demonstrací.

Ačkoli v tuto chvíli nic nenasvědčuje tomu, že by tato zpráva byla něčím víc než jen žvaněním a propagandou zpravodajských agentur, pokud skutečně přeroste v další střelbu v Perském zálivu, sledujte, jak vysoko vystřelí cena ropy.

Zdroj: wsj.com