Na sociálních sítích kolují zvěsti o puči proti čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, ale odborníci zdůrazňují, že zatím neexistují žádné konkrétní důkazy o puči nebo jakýchkoli nepokojích v Číně. (Foto: Twitter)

Internetem kolují zprávy o tom, že se v Číně „něco děje“, přičemž dohady lidí sahají od politického nebo vojenského převratu proti prezidentu Si Ťin-pchingovi až po možnou vojenskou aktivitu v západní Číně.

Mezi důkazy uváděné pro tyto domněnky patří zprávy o zrušených osobních letech v některých částech Číny, o tom, že Si se již delší dobu neobjevuje na veřejnosti, a záběry údajně vojenských vozidel, která se pohybují směrem k hlavnímu městu Pekingu.

K těmto dohadům však neexistuje žádný oficiální komentář ani žádná potvrzená zpráva o pohybu vojenských vozidel směrem k hlavnímu městu.

Zde se s vámi podělíme o to, co se říká na sociálních sítích, zejména v Indii, a jaká jsou fakta, která známe s jistotou.

Hrozí Si Ťin-pchingovi převrat?

Účty na Twitteru s několika tisíci sledujícími sdílejí, že došlo k převratu proti Siovi. Objevily se také fotografie nástupce. Žádná z těchto aktualizací však nepochází z ověřených nebo důvěryhodných účtů a většina z nich patří anonymním uživatelům.
¨
Objevily se také videozáznamy údajného vojenského pohybu.

„Toto video s přesunem vojenských vozidel do Pekingu přichází bezprostředně po uzemnění 59 % letů v zemi a uvěznění vysokých úředníků. Je tu spousta kouře, což znamená, že někde uvnitř ČKS hoří. Čína je nestabilní,“ uvedl autor Gordon G. Chang.

Spisovatel Saurav Jha píšící o obranných záležitostech se na Twitteru podělil o to, že nad Tibetskou autonomní oblastí Cihna se dříve v sobotu nelétalo.

„Nás v Indii se to přímo týká. Mnoho letů do Lhasy Gonggar je také zrušeno. Musíme zjistit, zda dochází k nárůstu vojenského leteckého provozu nad Tibetskou náhorní plošinou, nebo ne,“ řekl Jha a naznačil tak možnou vojenskou aktivitu v západní Číně, která hraničí s Čínou, kde Indie a Čína již více než dva roky vedou vojenský spor.

Co říkají odborníci?

Většina odborníků na Čínu zdůraznila, že kromě komentářů na sociálních sítích, zejména v indických kruzích, neexistují žádné známky převratu.

Expert na Čínu Aadil Brar poznamenal, že Si je po návratu ze summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) pravděpodobně v karanténě, což by vysvětlovalo jeho současnou nepřítomnost na veřejnosti.

Brar se rovněž podělil o údaje o letech, které ukazují, že k žádnému narušení letů nedošlo. Dále sdílel vizualizace veřejných brífinků vysokých čínských představitelů, které naznačují, že vláda funguje normálně.

Novinář Zakka Jacob zdůraznil, že Si má v Číně silné institucionální zázemí, a proto je převrat nepravděpodobný.

„Dnes ráno se objevila spousta zvěstí o vojenském převratu v Číně. Zatím nic věrohodného. Vojenský převrat je v Číně nepravděpodobný, protože Lidová osvobozenecká armáda spadá pod Ústřední vojenskou komisi. Si jako generální tajemník komunistické strany stojí v čele CMC. Armáda patří straně, nikoliv vládě,“ uvedl Jacob na Twitteru.

Novinář a spisovatel Ananth Krishnan rovněž uvedl, že zatím neexistují žádné důkazy o převratu.

„Ačkoli je čínská politika nejčernější z černých skříněk, dnes jsem v Pekingu narazil na nulový důkaz, který by potvrdil jakoukoli z fám na sociálních sítích,“ uvedl Krishnan na Twitteru s tím, že fámy se objevily v době před klíčovým zasedáním čínské komunistické strany, v němž by si měl Si zajistit bezprecedentní třetí funkční období.

Deník South China Morning Post se sídlem v Hongkongu o žádném převratu nebo politickém otřesu v Číně vůbec neinformoval. Za posledních 24 hodin zveřejnil desítky tweetů o různých otázkách týkajících se Číny a světa, ale o údajném vývoji v Pekingu ani vzdáleně nezazněl.

Translated with DeepL