Pentagon urychluje své plány na skladování modernizovaných gravitačních bomb B61-12 v Evropě v rámci plánu NNSA na prodloužení životnosti B61-12, který má být dokončen do roku 2025, uvedl diplomatický telegram a nejméně dva zdroje obeznámené s vývojem, které anonymně informovaly server Politico. (Foto: Flickr)

Modernizované jaderné hlavice, jejichž uskladnění a případné nasazení bylo plánováno na rok 2024 spolu s programy modernizace nosičů, nyní dorazí letos v prosinci, informovali američtí představitelé Severoatlantickou alianci během uzavřeného jednání v Bruselu, které se konalo začátkem tohoto měsíce.

Přibližně tři a půl metru dlouhá B61-12, která proniká zemí, je variantou jaderné bomby B61, která byla poprvé vyvinuta v roce 1963. Jedná se o nejuniverzálnější jadernou hlavici v jaderném arzenálu Spojených států, která využívá novou sestavu ocasního kompletu k přeměně B61-4 na 50kilotunovou řízenou standoff jadernou hlavici. Bulletin atomových vědců odhaduje, že USA mají ve svých zásobách pět verzí jaderných bomb B61 – taktické bomby B61-3, -4 a -10, strategickou bombu B61-7 a strategickou bombu B61-11 pronikající zemí.

Pentagon plánuje vyřadit tři z nich a přeměnit B61-4 na B61-12, která by sloužila všem úkolům gravitačních bomb na strategických a taktických letounech. Technická fáze výroby B61-12 byla zahájena v červnu 2016 a vůbec první kvalifikační let systému se uskutečnil v březnu 2017, kdy byla jaderná bomba shozena z letounu F-16C Fighting Falcon amerického letectva.

Hans Kristensen, ředitel projektu Nuclear Information Project při Federaci amerických vědců, vyjádřil znepokojení nad touto situací v rozhovoru pro Politico: „Bylo by divné to uspěchat. Říkali, že na tuto situaci nereagujeme jadernými zbraněmi. Nemyslím si, že se jim do toho chce jít.“ „Můj odhad je, že je to zaměřeno spíše na NATO než na Rusko,“ uvedl Tom Collina, ředitel pro politiku odzbrojovací skupiny Ploughshares Fund. „Už tam jsou [starší] B61. Rusové to vědí,“ poznamenal.

Zdroj: republicworld.com