Inženýři z Kalifornské univerzity v Los Angeles (USA) vytvořili generátor elektrické energie, který v noci funguje na sluneční energii, píše Daily Mail. Uvádí se, že technologie je založena na jevu radiačního chlazení. (Foto: GGF)

Tento jev spočívá v tom, že po západu slunce během dne zahřátá půda, domy a veškeré další předměty na zemském povrchu začínají vydávat nahromaděné teplo. Nakonec se ochladí tak, že jsou chladnější než okolní vzduch. Díky tomuto jevu se například tráva někdy pokryje jinovatkou, i když teploměr neukazuje teplotu pod nulou, píše Daily Mail.

Tento teplotní rozdíl využili autoři zařízení, které funguje díky termoelektrickému účinku.

Inženýři v rámci testování instalovali generátor na střeše budovy, připojili k němu měnič napětí a LED žárovku. Zkoušky byly úspěšné: podařilo se získat elektřinu, i když pouze 25 miliwattů. Pro vědce je však důležité, že zafungoval samotný princip. Odborníci tvrdí, že po zdokonalení bude možné zvýšit výkon dvacetinásobně.

Podle názoru vývojářů jejich zařízení poskytuje další možnost využití obnovitelných zdrojů energie a může být využito například majiteli solárních panelů, kteří mají v noci vždy problémy s elektřinou. Vynálezci také uvedli, že vytvořili generátor z již hotových součástí, to znamená, že nebude třeba pro něj nic speciálně vyrábět.

Zdroj:  dailymail.co.uk