V úterý 15. května ruský prezident Vladimir Putin zahájil provoz Krymského mostu přes Kerčský průliv spojující ukrajinský poloostrov Krym s ruským územím. Putin to udělal způsobem sobě vlastním – jel v čele kolony automobilů, píše The Washington Examiner.

Jak zareaguje Putin?

„S největší pravděpodobností se rozhodne zvýšit intenzitu útoku na ukrajinské zájmy na východě této země. Ale během několika nejbližších měsíců k této eskalaci pravděpodobně stejně dojde, protože Putin chce postupně spolknout Ukrajinu místo toho, aby ji otevřeně obsadil (prostě nechce ztrácet tu výhodu, kterou mu přinese Mistrovství světa ve fotbalu, provokováním nové diplomatické krize). Ale jestliže bude most vyřazen z provozu, alespoň dočasně, bude to silný signál Kyjeva Moskvě — signál o tom, že Ukrajinci se nesmíří s takovou formalizací putinského obsazení jejich území," soudí autor.

Článek upřesňuje, že útoky ze vzduchu umožní splnit dva další úkoly: upozornit na kmotříčkování, které prý stojí za realizací tohoto projektu a hodit rukavici ruským nacionalistickým vypravěčům tím jazykem, kterému Rusové rozumí.

„Co se týče druhého bodu, přemýšlejte o tom, že všechny reportáže RT o slavnostním otevření tohoto mostu připomínaly statečnost Putina a národní převahu velikého Ruska. Proto bombový útok ze vzduchu na most bude ostrou osobní odpovědí na ambice Putina a jeho propagandistické řeči," praví se v časopisu.

V současné chvíli je morální neodkladnost akcí očividná, je si jist Rogan. „Jestliže se stát smiřuje s obsazováním svého území a dovoluje agresorovi připojovat ho, znamená to, že tento stát se vydal na cestu zmizení," píše.

Zdroj:  washingtonexaminer.com