Internetoví giganti manipulují EU podle svých momentálních zájmů. Jednou jsou na straně internautů, jindy postupují proti nim. USA udělaly zásadní pokus k regulaci svobodného internetu nechvalně známým Stop Online Piracy Act, který začal internautům legálně kontrolovat obsah stahovaných programů. Je zajímavé, že zrovna v tomto případě se na podporu aktivistů v USA postavila i světová média jako Google, Facebook, Amazon, eBay, Yahoo a další, kteří se bojí vládní regulace internetu jako čert kříže.

Stejné organizace lobbovaly po boku aktivistů, aby neprošla tzv. SOPA, kterou chtěla regulovat internet i Evropská Unie. Opět se tyto firmy ctnostně postavily na obranu soukromí uživatelů. Jinak by totiž přišly o tučné zisky dané cílenou reklamou.

Nezávislé weby ale ukazují (viz Mother Jones), že tyto firmy dovedou v Bruselu brát stejné uživatele pěkně na hůl, pokud jde o jejich obchodní zájmy a zneužívání dat uvnitř jejich vlastních systémů. Klíčem k obchodním zájmům světových internetových gigantů se stal Brusel. V sídle EU se soustřeďuje hlavní část placených lobistů kolem webu. Podívejte se na přiložený obrázek.

Zvláště pilný je Google, protože Brusel chystá proces proti této firmě za porušování soukromých dat a zneužívání monopolního postavení. O lobbistických praktikách této firmy jsme psali už dříve, viz tento článek. Google systematicky porušuje evropská práva na ochranu dat, což tuto firmu může přijít dost draho – tedy na naše představy. Dalším problematickým bodem jsou stížnosti velkých států jako Francie a Německo, že Google a jiné reklamní weby z USA využívají sítě a spotřebitele v těchto zemích jako cíle pro svou placenou internetovou reklamu a neplatí zde vůbec žádné daně. V tomto bodě naopak tyto firmy pilně spolupracují s vládou USA proti EU, aby byl zachován jejich zvláštní status v rámci amerického obchodního práva.

Zdroj: e-republika.cz

]]>